Welcome to Uydu Max Sat

Join us now to get access to all our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, and so, so much more. It's also quick and totally free, so what are you waiting for?

Yeni mesajlar Yeni konular En çok tepki En çok görüntülenen En çok mesaj


  Kullanıcı
  Mesajı

Ask question

Ask Questions and Get Answers from Our Community

Answer

Answer Questions and Become an Expert on Your Topic

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

⚜️[₪]CEP/MOBİL⚜️ Yeni iPad Pro 2018 Hakkındaki Her Şey

TeoMaN

Moderator ⭐️
Katılım
13 Eylül 2018
Mesajlar
1,565
Reaction score
530
Puanlar
113
Apple şirketi 2018’in başlarında bir iPad’i piyasaya sürmüştü. Ancak iPad severler hala yeni nesil iPad Pro‘yu beklemeye devam ediyorlar. Tamamen yeni bir tasarım olan bu cihazın iPhone X‘e benzer tasarımı ve iOS 12‘de gelen iPad arayüzünde yapılan değişikliklerle birlikte yıla damgasını vuracağı düşünülüyor. Hatta ürün tanıtımı yapılmadan bir gün önce saygın bir analist, iPad Pro‘nunLightning bağlantı noktasının yerine USB-C portunun kullanılacağını tahmin etmişti.

ipad-pro-2018.jpg


Bu yazı boyunca da iPad Pro (iPad X Max)’ya ait genel özelliklerin yanısıra teknik özellikleri, tasarım, fiyatlandırma ve piyasaya çıkış tarihi hakkında ortaya çıkan bir çok söylentinin derlenmiş halini bir arada bulacaksınız.

Ekim’de Çıkacak Olan Yeni iPad Pro
Yeni iPad Pro 2018 sürümü şimdiden bir çok ilgiyi üzerine çekmeyi başardı. 9to5Mac tarafından ortaya çıkarılan yeni bilgiler ise hayranlarının Ekim ayında bir etkinlikle bir çok bilgiyi edineceklerini ifade etmiştir. 9to5Mac sitesi bilgileri erken zamanda yayınlamasıyla ünlüdür ve yeni iPad’lerde iOS 12.1 Beta sürümünün uygulanacağını kanıtlayan dosyalar bulmuştur.

9to5Mac tarafından yayınlanan makalede boyutuna göre ayrılan iki yeni iPad Pro modelinin olacağı açıklanmıştır. Her iki boyutunda kendine ait iki adet Wi-Fi modeli ve LTE modeli olacağı belirtilmiştir.

Yeni iPad Pro’lar boydan boya ekranla kaplı olup, iPhone X serisinde bulunan Face ID özelliğini barındıracaklar. Bunun sonucunda her hangi bir tuş yardımı olmadan kolay bir kullanım sağlayacaktır. iPad’de bulunan Face ID ise portre modunda yada manzara modunda kullanılabilecek.

yeni-ipad-x.jpg


Çentik olmayan cihazlarda ekranın büyük olup çerçevenin küçük olması hoş bir durum olarak düşünülebilir.

Çıkış Tarihi
Yeni iPad Pro modellerinin Ekim 2018’in sonunda satışa sunulması bekleniyor. Ancak kesin bilgiler hala açıklanmamış olup gizliliğini korumaktadır.

12 Eylül’de düzenlenen etkinlikte 2018 iPad Pro’nun tanıtılması umuluyordu. Ancak Apple şirketi bu etkinliği iPhone XS, iPhone XS Max, iPhone XR ve Apple Watch Series 4 için düzenlediği anlaşıldı.

Durumun böyle olmasından dolayı Apple Ekim ayında iPod Pro’yu tanıtıp ve muhtemelen de Kasım ayının ilk zamanlarında satışa sunulacağı göz önünde bulundurulmaktadıt. En iyi tahminler ise 23 veya 30 Ekim’de bir etkinlik olacağı yönündedir.

iOS 12.1 Beta sürümündeki yapılan değişikliklerin 2018 Sonbahar döneminde çıkması beklenen iPad için bir tanımlayıcı içerecek gibi görünmektedir. Ancak yeni tasarımın söz konusu olması Apple hayranlarını biraz sıkıntıya düşürebilecek gibidir. Çünkü yeni tasarımda kaldırılan Home tuşunun olmayışı aktif kullanım için biraz çaba gösterilmesi gerektiğinin bir kanıtı olabilir.

ipad-x-2018.jpg


2016 Haziran ayı sonunda TF International Securities analisti Ming-Chi KuoiPad Pro’nun Face ID özelliği ile birlkte “2018’in ikinci yarısında” piyasaya sunulacağını belirten bir not yayınlamıştı (MacRumors aracılığıyla).

Ayrıca 2018 Temmuz ayının başında ortaya çıkan yasal düzenlemeler sonucunda beş yeni iPad modelinin piyasaya sunulacağı ifade edilmiştir. Listelenen iPad’ler ise A1876, A2013, A1934, A1979, A2014 idi.

Fiyat
İngiltere‘de iPad Pro 10.5 inçlik (2017) 64 GB Wi-Fi modeli 619 £ fiyatla ve 12.9 inçlik modeli ise 769 £‘dan satışa sunulmuştu. Bundan dolayı Appleşirketi’nin 2018 sürümlerini de hemen hemen bu fiyatlar ile satışa sunması bekleniliyor. Ancak bu durum değişen döviz kurlarından dolayı ve üretim ürünlerinin maliyetlerinden dolayı değişebilir bir fiyat olduğunu göz önünde bulundurmalısınız.

Ancak Apple şirketinden Tim Cook; şirketin iPhone X modelini 2017’de 1000 Dolardan fazla bir fiyatla piyasaya sürmesi gibi, yeni iPad Pro cihazının da daha pahalıya mâl olmasının mümkün olabileceğini ifade etmişti.

fiyatlandirma-ipad.jpg


Fiyatların yükselme ihtimalinin bir başka sebebi ise kur dalgalanmalarıdır. 2016 yılında yapılan Brexit referandum sonucununda değer kaybeden Pound, İngiltere’de yer alan ürünlerinin çoğunun değerilerinin artmasına sebep olmuştu. Pound’un değişkenlik gösteren kurunun yükselip düşmesinin sonucunda fiyatların da değişme ihtimalini göz önünde bulundurmalısınız.

Tasarım
2017’nin sonunda iPhone X modelinin piyasaya sürülmesinin ardından yeni çıkacak olan iPad Pro tasarımının bu telefondan ilham alınarak oluşturulacağı düşünülmüştü. Bundan dolayı cihazda Home tuşunun ve çentiğin olmamasını doğal karşılamak gerekir. Ancak tasarım açısından başka nelerin değişeceğini yazı boyunca öğrenmeye devam edeceksiniz.

Ana Sayfa Butonu Yok
Apple’ın tasarım değişikliklerinden bazılarını iPhone X modelini baz alarak iPad serisine aktarmayı planlıyor olabilir. Yani iPad Pro 2018 sürümünde de Home tuşunun kaldırılmasını beklemek yanlış olmaz. Ayrıca iOS 12 arayüzünün de eklenmesi tasarım benzerliği fikrini daha güçlü kılmaktadır.

Yapılan yeni değişikliklerin bir göstergesi olan iOS 12 beta sürümünde ki yeni iPad simgesi Home tuşunun aşağıda ki görsellerde de görüldüğü gibi cihazda yer almayacağını ifade etmektedir.

ipad-pro-home-tusu.jpeg


Home tuşunun kaldırılması tabiki sürpriz değildi. Ancak üst tarafta bulunan çentiğin kaldırılması yeni eklenen özellik olan Face ID kamerasının cihazın üst kısmında yer alan küçük çerçevenin içerisine dahil edilebileceği varsayımlarını destekliyor.

Kasım 2017 de yayınlanan Bloomberg‘de ki bir yazıda Apple şirketinin en az bir tane yeni iPad modelinde Home tuşunun kaldırılması, ekranının çerçeveyi tam kaplaması ve Face ID özelliğinin bu çervede yer alması belirtilmişti.

Face ID
Ekim 2017’de KGI Securities analisti Mini-Chi Kuo yeni iPad Pro’nun Animoji ve Face ID için TrueDepth kamera özelliğini içereceğini açıklamıştı.

iPhone X tarzı bir iPad‘in daha fazla kanıtı ise geliştirici Steven Troughton-Smith‘ten geldi. 5 Temmuz‘da yaptığı açıklamada Apple’ın Face ID ile bir iPad üreteceğine dair daha fazla kanıt bulduğunu söyledi.

Troughton-Smith, Animoji’nin kullandığı yazılım olan AvatarKit yapısının iPad versiyonunu keşfettiğini tweetlemişti.

Resmi Twitter'da görüntüle


Steve Troughton-Smith

@stroughtonsmith

https://twitter.com/stroughtonsmith/status/1013958667409018886

New in iOS 12: AvatarKit comes to iPad. Still requires a TrueDepth camera to do face tracking, though, i.e. an iPad with Face ID
04:32 - 3 Tem 2018
Twitter Reklamları'na ilişkin bilgiler ve gizlilik
Eğer iPad cihazı Animoji özelliğini sunacaksa, bir TrueDepth kamerasının eklenmesi gerekmektedir.

Yeni iOS 12 beta ile gelen özellikler yeni iPad’in Face ID kamerasına sahip olmak için Home tuşunun devre dışı bırakılması gerektiğini de öne sürmektedir.

Beklenilene göre Face ID kamerası, cihazın manzara modunda kullanılmasına rağmen gene de kullanıcısını tanıyabilecektir. Geliştirici Guilherme Rambo, Face ID’nin yatay yönde çalışabileceğini belirten beta kodunu oluşturduğunu öne sürmüştür.

Face ID’nin manzara modunda çalışacağına dair daha fazla kanıt ise iOS 12.1 beta sürümünde gelmiştir. Steve Troughton-Smith, Face ID’nin manzara modunda kullanımına yönelik oluşturulan kod hakkında bir tweet atmıştı.


Steve Troughton-Smith

@stroughtonsmith

· 18 Eyl 2018

iOS 12.1 has a suspicious-looking set of RTT-labeled frameworks that kinda look like they're for turning realtime voice calls to iMessage-style text chats, and responding to calls with text. Perhaps a new accessibility feature?​

Steve Troughton-Smith

@stroughtonsmith


iOS 12.1 also appears to coincide with a change to MFi game controllers to allow for clickable thumb sticks. Finally. pic.twitter.com/O2XMVg8WJS
22:11 - 18 Eyl 2018

Twitter Reklamları'na ilişkin bilgiler ve gizlilik
Ayrıca Face ID’nin varlığını doğrulamak için iOS 12‘deki Erişilebilirlik ayarlarında çeşitli ipuçları da vardır.

Temmuz ayında Japon tedarik zinciri sitesi olan Mac Otakara‘da yayınlanan bir raporda Apple’ın Face ID’nin manzara modunda çalışması için zorluklarla karşılaştıklarını ifade etmişti. Ardında Bloomberg muhabiri Mark Gurman yaptığı açıklamada yeni iPad Pro’nun manzara modunda Face ID özelliğinin kullanılacağını söylemişti.

iPad’in manzara modunda tutulduğunda Face ID özelliğinin çalışmaz hale gelmesi açıkçası düşünülmüyor. Çünkü iPhone X telefonu yatakta yatarken bile yan tutulduğunda kullanıcısını rahatlıkla tanıyabiliyor. Tanıtım etkinliğinden önce Apple’ın bu soruna çözüm bulamaması kesinlike şaşırtıcı olurdu. Kullanımı ise muhtemelen kullanıcının hem manzara modunda hemde portre modunda ayrı ayrı yüzlerini kaydetmeleri yönünde olabilir.

Daha Büyük Ekran
Mevcut iPad Pro modelleri iki ekran boyutunda piyasaya sunulucağı düşünülmektedir. Bunlar 12.9 inç ve 10.5 inç sürümleridir.

Görünüşe göre Home tuşunu kaldırarak ve çerçeveyi daraltarak yeni iPad Pro modeli Apple’ın 10.5 inçlik modelinin ekran boyutunu 11 inçe kadar genişlemesini sağlıyor.

Mart 2018‘de yayınlanan bir Çin raporu 12.9 inçlik sürüm ile birlikte 11 inçlik bir iPad Pro’nun yolda olduğunu iddia etmiştir.

Bu rapor ise 12.9 inçten daha büyük bir modelin olmayacağını gösteriyor. Bunun sebebi ise Apple’ın daha büyük ekranı oluşturmak için ekran gövde uyumluluğunu sağlamak adına boyutları küçültümesi gerektiğinden kaynaklı olabilir.

Boyutlar
Daha küçük çerçeveler ise iPad’lerin daha küçük olabileceği anlamına gelebilir. Bir Japon sitesi olan Macotakara‘daki raporda, 10.5 inçlik modelin boyutlarının 250,6×174,1×6,1 mm‘den 247,5×178,7x6mm‘ye kadar çıkacağını iddia ederken, 12,9 inçlik modelin 305,7×220,6×6,9mm‘den 280x215x6.4mm‘ye kadar küçüleceğini iddia etmiştir.

Bu durum 12.9inçlik modelin boyut açısından küçülmesini gösterirken ekran boyutunu koruyacağını, daha küçük modelin daha büyük bir ekran elde edip etmeyeceğini düşündürmektedir.

Yuvarlatılmış Köşeler
Elbette cihazın kendisinde yuvarlak köşeler olacaktır. Hatta iPhone X gibi yeni iPad ekranının şasisinin yuvarlatılmış olduğunu gösteren kanıtlar her geçen gün artıyor.

ekran-kenarliklari.jpg


iOS 12 beta sürümünde yer alan simgenin ekranın köşelerinde çok hafif bir şekilde yuvarlaklık olduğunu göstermişti. Ancak emin olmak için çok küçüktü. Bununla birlikte başka bir görünüş bulundu ve daha detaylı şekli hakkında daha çok detay sundu.

Bu detaylı görünümü sağlayan şey uygulama arayüzlerinin köşelerini yuvarlaklaştırmak için kullanılan UI maskesidir.
 

TeoMaN

Moderator ⭐️
Katılım
13 Eylül 2018
Mesajlar
1,565
Reaction score
530
Puanlar
113
hajek-ipad-tasarimi.jpg


Hajek bu tema altında bir dizi görüntü seti yayınladı ve daha önceki yayınladığı sete siyah ve gümüş rengi harika görünen akıllı bir Apple Kalemini ekledi.

ipad-apple-kalemi.jpg


Teknik ve Yeni Özellikler
İşlemci

iPad Pro modelleri genellikle önceki iPhone telefonlarında yer alan işlemcinin değiştirilmiş bir sürümünü içermektedir. Örneğin iPhone 7 bir A10 Fusion yongası kullanılırken iPad‘lerde ise A10X Fusion kullanılmıştır.

iPhone XS telefonu ise A12 Bionic işlemcisini kullanıyor. Bu yüzden 2018’de piyasaya sürülmesi beklenen iPad Pro modellerininde XS işlemcisinin baz alınarak üretilen A12X Bionic işlemciye sahip olması beklenilmektedir. AncakiPhone X temel alınarak tasarlanan bu cihazların A11X Bionic işlemcisini barındırması da muhtemel seçenekler arasında değerlendirilebilir. 2018’in ilk dönemlerinde piyasaya sürülen iPad’ler ise A10 işlemcisini kullanıyorlardı.

ipad-islemci.jpg


USB-C
Ağustos 2018’de yayınlanan bir DigiTimes raporuna göre yeni iPad Pro modelleri şarjı hızlandıracak 18W sarj aleti olan yeni bir USB-C ile gönderileceğini öne sürmüştü.

Daha sonra 10 Eylül‘de analist Ming-Chi Kuo yeni iPad Pro’nun Lightning bağlantı noktasının USB-C bağlantı noktasına çevirilip ve yeni bir 18W USB-C şarj cihazı ile gönderileceğini öngördü.

Kulaklık Girişi
Yeni çıkacak iPad’lerin tıpkı iPhone telefonların olduğu gibi kulaklık girişlerinin kaldırılacağını düşünüyorsanız bu konuda korkmanıza gerek yok demektir. Bir Japon sitesi olan Macotakara, Apple’ın iPad Pro ile Lightning bağlantı noktası ile 3.5 mm’lik kulaklık girişinin birleştirilmeyeceğini iddia ediyor. Bu da cihazın kulaklık girişini bulunduracağı anlamına gelmektedir.

Ancak diğer raporlar Apple’ın kulaklık girişinin yeni iPad Pro modellerinde değişiklik göstereceğini ifade etmektedir. Bu da iPad kutusunda kulaklığın bulunmayacağının bir göstergesi olabilir.

Akıllı Bağlantı (Smart Connector) Özelliği

Açık sözlü olmak gerekirse bu özellik biraz garip karşılanabilir. Görünüşe göre Apple şirketi Smart Connector (iPad’in yatay yönde bir klavye ile kullanılmasını sağlayan teknoloji) bağlantı noktasını cihazın alt tarafına lightning bağlantı noktasının hemen üst tarafına yerleştirecektir.

Bunun olası görünmemesinin birkaç nedeni vardır. Birincisi manzara modunda yazı yazma seçeneğini ortadan kaldırmak mantıksız olurdu. Bağlantı noktasının yeniden konumlandırıldığını belirten ‘sızdırılmış’ görüntüler cihazın arkasına taşındığını da gösteriyor. Ancak bu yine mantıksızdır çünkü klavye ile arka taraftan nasıl bağlantı kurulabilir?

Öyleyse Apple’ın bunu yapmasının bir sebebi olmalıdır. Bu da insanların iPad’i dikey yönde kullanmasını istemelerinden kaynaklı olabilir. Çünkü Face ID manzara modunda çalışmayacaktır. Bize soracak olursanı bu da çok saçmadır!

İşte her iki durumda da sunulan sözde kanıt;

OnLeaks tarafından yayınlanan bir CAD görüntüsü iPad’in arkasında yeni bir bağlantı noktasının varlığını göstermektedir.

Resmi Twitter'da görüntüle


Steve H.

@OnLeaks

https://twitter.com/OnLeaks/status/1023838335343767555

Just got my hands on a purported 2018 iPad Pro CAD showing a unknown thing located on the back of the tablet... NB: I can't confirm the accuracy of that CAD I share for discussion purposes only because of that weird and yet unexplained detail...
1f609.png

10:50 - 30 Tem 2018
Twitter Reklamları'na ilişkin bilgiler ve gizlilik
Bunu binaen Smart Connector‘ün yerleştirileceği bir kesime sahip koruma kılıfıortaya çıktı. Gizemli bir kesiğe sahip olan koruma kılıfı Slashleaks‘te yayınlandı.

ipad-pro-smart-connector.jpg


iPad’lerin Öne Çıkan Özellikleri
Tabletin öne çıkan özellikleri arasında bulunan bir kaç nokta…

İkinci Ekran

Şubat 2018’de Apple şirketi Patently Apple‘dan “Görünümün geliştirildiği ve yansımaların kaldırıldığı ikinci bir ekrana sahip tablet” üretmek için bir patent aldı. Bu söylentiler hakkında oldukça fazla ayrıntı var. Ancak daha bu yazılardan daha fazlasını okuduğunuzda iPad ya da Mac için ikinci bir ekranın varlığı söz konusu olabiliyor ve bunlardan birisi yazılım klavyesi için kullanılacak.

Bu iki ekrandan bir tanesi gövdeye sabit bir şekilde dururken, diğeri sökülüp takılmasını sağlayan bir aparat ile tutturulacağı düşünülmektedir.

İkinci ekranın touchpad tarzı bir klavye olarak kullanılması da muhtemel görünüyor. Gelecekte bu özelliğin MacBook ile kullanılabileceği söylemleri de mevcuttur.

Açıkça söylemek gerekirse patent sonuçlanması bazen uzun yıllar boyunca ürünün geliştirilmesi ile olmaktadır. Bazen hiçbir şeyle de sonuçlanamaz. Apple’ın bu durumu ortaya çıkarma fikri oldukça ilginç görünse de bu teknolojinin 2018’de görülmesi pek mümkün değil gibi gözükmektedir.
 
Katılım
8 Ekim 2018
Mesajlar
1,348
Reaction score
496
Puanlar
83
Konum
İtalya
Apple, söz verdiği gibi tablet modellerini yeniledi. Aslında tüm sınıflar yenilenmesi ancak 30 Ekim tarihinde tanıtılan iPad Pro (2018)modeliyle beraber, iPad serisi için de bir dönüm noktası yaşanmış oldu.

Ekranı, tasarımı, donanımı ve aksesuarları olmak üzere her şeyi değişen iPad Pro (2018) modellerinin özelliklerini aktarmıştık. Tanıtım sonrasında aktardığımız özellikler bir yana, bu yazımızda son seri için detaylı bir inceleme yapacağız. Bakalım yeni tablet bizlere neler sunuyor?

Kolay ulaşım için aşağıdaki bağlantılara tıklayın.

iPad Pro (2018) Tasarımı
Tasarım öncelik verilen konu. Dediğimiz gibi iPad Pro (2018) modelinde bir dönüşüm yaşandı. Yeni modelle beraber tasarım kısmında çok önemli yenilikler sunuldu. Artık Touch ID yok. Bu nedenle Home tuşu olarak bildiğimiz tuş da yok. Biz zincirleme olarak devam eden değişim, çerçevelerin kalkmasıyla son buluyor. Yine çerçeveler var fakat bu kez çok daha ince çerçeveler söz konusu. Köşeler biraz daha keskinleştirilmiş durumda.iPad-Pro-2018.jpg


Daha net ve daha ince hatlar dikkat çekiyor. 11 inçlik modelde kasa boyutu hemen hemen 10.5 inçlik modelde olduğu gibi. Kısacası çerçevelerin yeterince inceldiğini ve tasarımın yenilendiğini söylemek yanlış olmaz. Her iki tablet modelinde de %100 geri dönüştürülebilir malzeme kullanıldığını da belirtelim. Dikkat edilmiyor olsa da önemli bir detay.

Ölçüler


11 inç: 247,6 mm X 178,5 mm X 5.9 mm


12.9 inç: 280,6 mm X 214,9 mm X 5,9 mm

Renkler: Gümüş ve Uzay Grisi

iPad Pro (2018) Ekranı Nasıl?
Tasarım kısmında başlayan değişim, ekran özelliklerinde de karşımıza çıkıyor. İki farklı ekran boyutu sunuluyor ancak ekran teknolojileri aynı. Liquid Retina ekranolarak bilinen ve daha önce iPhone XR modelinde gördüğümüz ekranı kullanan Apple, IPS LCD panel tercihi yapmış.


iPad-Pro-2018-1.jpgLED arka aydınlatmalı ekranlarda, ProMotion teknolojisi bulunuyor. P3 renk yelpazesine sahip olan ekranın, True Tone teknolojisini desteklediğini ve yansıma önleyici kaplama ile geldiğini de ekleyelim. Yine her iki ekranda da 600 nit parlaklık değeri sabit.

11 inç: 2388 X 1688 piksel çözünürlük 264 PPi

12.9 inç: 2732 X 2048 piksel çözünürlük 264 PPi

iPad Pro (2018) Teknik Donanımı
Yeni serinin en çok konuşulan kısmı, şimdiye kadarki en güçlü Apple işlemcileri oldu. Bu modelle beraber Apple A12 işlemcilerini bir adım öteye taşımakta. A12X bionicişlemcileriyle beraber gelen iPad, bir hayli güçlü. İşlemcide 8 çekirdek CPU bulunuyor ve tek çekirdek performansı eski modele göre %35 daha başarılı. Çoklu çekirdek performansı ise %90 oranında daha başarılı.


iPad-Pro-2018-2.jpg


7 nm üretimin avantajlarının kullanıldığı iPad Pro (2018), 7 çekirdekli bir GPU sistemine de sahip. Bu sayede 2 kat daha hızlı grafik performansı sunulurken, Xbox One X serisine yetişen bir grafik değeri elde edildiğinden söz ediliyor. RAM bellek kısmında ise kesin bir bilgi yok. Yine açıklama yapılmamış olsa da 4 GB RAM bellek kullanıldığını düşünüyoruz. Depolama alanı kısmında seçenekler ise 64 GB, 256 GB, 512 GB ve 1 TB.

GeekBench skorları:

iPad-Pro-2018.jpeg


iPad Pro (2018) Kamerası Nasıl?
 
Katılım
8 Ekim 2018
Mesajlar
1,348
Reaction score
496
Puanlar
83
Konum
İtalya
iPad Pro (2018) Kamerası Nasıl?
iPad Pro (2018) kamerası, iPhone XR modeline benzer bir sistemle geliyor. Yine geniş tek bir arka kamera ve önce yüz tanıma sisteminin kullanıldığı kameralar var. 12 MP değerinde arka kamera, f/1.8 diyafram açıklık değerine sahip. 5X dijital yaklaştırması bulunan kamera, 5 bileşenli lensleri kullanıyor.


iPad-Pro-2018-3.jpg


Safir kristal lens kapağı, karma kızılötesi filtresi, pozlama denetimi, Smart HDR, OIS, Yerel ton iyileştirme, Focus Pixels otomatik netleme gibi özellikleri bulunan kamera, 60 fps 4K çekim yapabiliyor. Ağır çekim modu gibi modları da bulunan arka kameraya ön kısımda 7 MP değerinde TrueDepth kamera eşlik ediyor. Bu kısımda bir değişiklik söz konusu değil.

iPad Pro (2018) Hoparlör ve Mikrofon
Bu serinin ses kalitesinin 2 kat artırıldığını görüyoruz. Eski modelde kullanılan 2 hoparlöre karşılık bu modelde 4 hoparlör bulunuyor. Mikrofon kısmında ise gürültü engelleme özelliğine sahip 5 adet mikrofon söz kullanılmış.

iPad-Pro-2018-4.jpg


USB Type C
Bağlantı kısmında da bir değişiklik söz konusu. Bu modelle beraber tabletlerde USB Type C bağlantısına geçirildi. 5K çözünürlüğe kadar ekrana desteği, diğer cihazlara bağlantı desteği gibi birçok ayrıcalık gelmiş oldu. Fakat 3,5 mm kulaklık jakı da son buldu.

Pil Durumu
Apple’ın söylemlerine göre yeni modelin pil dayanma süresinde bir değişiklik yok. Yine 10 saat kullanım ömrü sunuluyor.

Apple Pencil 2
iPad Pro (2018) birinci nesil akıllı kalemleri desteklemiyor. Tablet modeliyle beraber tanıtılan Apple Pencil 2 desteği var. Tabletin üzerinde manyetik olarak bağlanan ve şarj olabilen kalem, çok daha yetenekli. Apple Pencil 2 hakkında bilgi almak için aşağıda yer alan bağlantımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bakınız: Apple Pencil 2 hakkında her şey

2018-iPad-Pro-9.jpg


Kutu İçeriği
 • iPad Pro (2018)
 • 18 W USB C adaptör
 • USB C şarj kablosu
Fiyatı
Fiyatlar kısmında detaylı açıklamalara yer vermiştik. 11 inç model için 5.899 TL, 12.9 inçlik model için de 7.399 TL başlangıç fiyatları var. Detaylı fiyatlar için aşağıdaki bağlantıya gidebilirsiniz.
 

Forum istatistikleri

Konular
21,771
Mesajlar
274,630
Üyeler
16,700
Son üye
oralunlu

Çevrimiçi yöneticiler

Çevrimiçi istatistikler

Çevrimiçi üyeler
24
Çevrimiçi ziyaretçiler
97
Toplam ziyaretçiler
121

Son mesajlar

🔰 Gün içi aktif kullanıcılar [*.24Saat] 🔰

 1. 19 Mayıs 2022, 4:54 PM

  Nizami89

 2. 19 Mayıs 2022, 4:55 PM

  Hawk75

 3. 19 Mayıs 2022, 4:31 PM

  Vip Member

 4. 19 Mayıs 2022, 5:00 PM

  [email protected]

 5. 19 Mayıs 2022, 4:59 PM

  Mehmetkarahanlı

 6. 19 Mayıs 2022, 4:09 PM

  LUISA

 7. 19 Mayıs 2022, 4:24 PM

  hanedan4343

 8. 19 Mayıs 2022, 4:09 PM

  ahmetd

 9. 19 Mayıs 2022, 4:09 PM

  Cahit/İZMİR***

 10. 19 Mayıs 2022, 4:09 PM

  Mosting

 11. 19 Mayıs 2022, 4:08 PM

  nicola

 12. 19 Mayıs 2022, 4:07 PM

  captan_kusto

 13. 19 Mayıs 2022, 4:06 PM

  ayseayse

 14. 19 Mayıs 2022, 4:06 PM

  Dudu

 15. 19 Mayıs 2022, 4:54 PM

  lazcengiz

 16. 19 Mayıs 2022, 4:51 PM

  Ugur29

 17. 19 Mayıs 2022, 4:57 PM

  Spain

 18. 19 Mayıs 2022, 4:03 PM

  samim

 19. 19 Mayıs 2022, 4:02 PM

  XimmY

 20. 19 Mayıs 2022, 4:25 PM

  Kemalistülkücü2

 21. 19 Mayıs 2022, 4:01 PM

  ats10

 22. 19 Mayıs 2022, 4:00 PM

  halit61

 23. 19 Mayıs 2022, 3:58 PM

  goblin

 24. 19 Mayıs 2022, 3:58 PM

  hac52

 25. 19 Mayıs 2022, 4:59 PM

  levent1962

 26. 19 Mayıs 2022, 4:59 PM

  heryerdeselam

 27. 19 Mayıs 2022, 4:57 PM

  oznehari

 28. 19 Mayıs 2022, 4:51 PM

  qaz123

 29. 19 Mayıs 2022, 3:54 PM

  hadock

 30. 19 Mayıs 2022, 3:54 PM

  acartekin

 31. 19 Mayıs 2022, 4:47 PM

  Wederty

 32. 19 Mayıs 2022, 3:53 PM

  toyota22

 33. 19 Mayıs 2022, 3:52 PM

  juanbac

 34. 19 Mayıs 2022, 3:52 PM

  asir

 35. 19 Mayıs 2022, 3:51 PM

  Remo

 36. 19 Mayıs 2022, 3:50 PM

  lemagro67

 37. 19 Mayıs 2022, 3:49 PM

  vn5socks.net

 38. 19 Mayıs 2022, 3:49 PM

  meroo111

 39. 19 Mayıs 2022, 3:48 PM

  wojtek05051955

 40. 19 Mayıs 2022, 3:46 PM

  xxmustafa

 41. 19 Mayıs 2022, 3:45 PM

  mihajlo3

 42. 19 Mayıs 2022, 4:11 PM

  servettaylan86

 43. 19 Mayıs 2022, 3:43 PM

  juve

 44. 19 Mayıs 2022, 3:43 PM

  juventinos68

 45. 19 Mayıs 2022, 3:42 PM

  matrix

 46. 19 Mayıs 2022, 3:41 PM

  nobbig

 47. 19 Mayıs 2022, 3:41 PM

  engin

 48. 19 Mayıs 2022, 3:40 PM

  foxmax

 49. 19 Mayıs 2022, 3:40 PM

  XekeRu

 50. 19 Mayıs 2022, 3:39 PM

  nihat071

 51. 19 Mayıs 2022, 3:38 PM

  maradona

 52. 19 Mayıs 2022, 3:38 PM

  omriye

 53. 19 Mayıs 2022, 4:34 PM

  dedemkorkut

 54. 19 Mayıs 2022, 3:37 PM

  sugar

 55. 19 Mayıs 2022, 3:37 PM

  x1111x

 56. 19 Mayıs 2022, 3:36 PM

  kuki74

 57. 19 Mayıs 2022, 3:33 PM

  bibilica6

 58. 19 Mayıs 2022, 3:33 PM

  mamoste

 59. 19 Mayıs 2022, 3:32 PM

  fbafbsfbi58

 60. 19 Mayıs 2022, 4:32 PM

  omerf

Top