Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

En çok mesaj

❖❖İNCELEDİK❖❖ Next cihazlarında Wifi ve İnternet sorunları

şampiyon>>®

Süper Admin
Yetkili üye
Next cihazlarında Wifi ve İnternet sorunları

Next cihazlarında Wifi ve İnternet sorunları

Next cihazlarında Wifi ve İnternet sorunları

Next cihazlarında Wifi ve İnternet sorunları

Next cihazlarında Wifi ve İnternet sorunları

Next cihazlarında Wifi ve İnternet sorunları

Next cihazlarında Wifi ve İnternet sorunları

Next cihazlarında Wifi ve İnternet sorunları

Next cihazlarında Wifi ve İnternet sorunları
 

şampiyon>>®

Süper Admin
Yetkili üye
Wi-Fi Çalışıyor Fakat İnternet Yok. Ne Yapmalıyım?


Günümüz internet kullanım alışkanlıklarında, evde en çok sinir bozan şeylerin başında Wi-Fi problemlerinin geldiğini söylemek yanlış olmaz. Bazı durumlarda sorunun nedeni direk görülebilirken, bazen de her şeyin normal görünmesine rağmen internet bağlantısı olmaz. Wi-Fi ‘ın sorunsuz çalışmasına rağmen, internetin olmadığı durumlarda basit olarak nelerin yapılması gerektiğini bu yazımda sıraladım.

Modem üzerinde kablosuz ağ ışığının yanıyor olması ve telefonun kablosuz ağ göstergesindeki sinyalin de güçlü gözükmesine rağmen, internet bağlantısında sorun yaşanıyorsa, çoğu teknik sorunun ve özellikle ağ sorunlarının giderilmesinde ilk adım olarak cihazı yeniden başlatılması uygun olacaktır.

Yönlendirici veya modemi yeniden başlatmak; cihazın bellek içeriğini temizler ve arka plandaki sorunların giderilmesine yardımcı olur.

Yönlendiricinin IP Adresi Aldığından Emin Olun

Mobil cihazınızdan kablosuz ağ alanındaki yönlendiriciye ( modem, routher) bağlanıyor olmanıza rağmen, internete erişemiyor olabilirsiniz. İnternetin olmama nedeni; sizin yönlendiriciye bağlanamıyor olmanız değil, yönlendiricinin internet bağlantısının olmaması olabilir.

Yönlendiricinin internet bağlantısının olmaması, muhtemelen bir IP adresine de sahip olmadığı anlamına gelir. Yönlendiricinin IP adresi yok ise, internet üzerinden veri alıp, gönderemeyeceği anlamına gelir.

Yönlendiricinin bir IP adresi alıp almadığını kontrol etmek için; bilgisayar ya da mobil cihazınızın internet tarayıcısından, genelde bütün yönlendiricilerin standart olarak kullandığı http://192.168.1.1 veya https://192.168.2.1 adreslerine bağlanmak yeterlidir. Bu adres, yönlendiricinin yönetiminin yapıldığı adrestir. Bu adres ile evdeki modeminizin yönetim arayüzüne bağlanmış olursunuz. Girişte bir kullanıcı adı ve parola soracağı için, modemin ilk kurulumunda oluşturulan kullanıcı adı ve parola bilgisine sahip olmanız gerekiyor. Eğer bu bilgilere sahip değilseniz, modemi fabrika ayarlarında çekerek de yönetim arayüzüne bağlanabilirsiniz.

Modemi fabrika ayarlarına çekerken, daha önce yapılan bütün modem ayarlarının silineceğini ve dolayısı ile internet servis sağlayıcınıza modemin bağlantı yaparken kullandığı kullanıcı adı ve parola bilgisinin de kaybolacağını bilmenizde yarar var.

Yönlendiriciye bağlanıldığında Durum ya da Ağ Durumu başlığı altında modemin sahip olduğu IP bilgisini görebilirsiniz. Eğer modem herhangi bir IP almamış ise ” yenile “ yapılarak modemin yeniden IP alması sağlanabilir. Yönlendirici arayüzünde yenileme işlemi yapılmış olmasına rağmen cihaz halen IP alamıyorsa, İnternet Servis Sağlayıcısı (ISS) ile iletişime geçmekte yarar var.

Doğru Ağa Bağlı Olduğunuzdan Emin Olun

Bilgisayarın ya da mobil cihazın farklı bir kablosuz ağa bağlanmaya çalışmadığından emin olun. Bazen farkında olmadan, yan komşunun veya daha önce kullanılan bir kablosuz ağın çok zayıf bağlantısı, kendi Wi-Fi ağınıza bağlanılmasını engelleyebilir. Düşük sinyal gücü, internet bağlantınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Kullanılmayan fakat daha önce kullandığınız düşük sinyalli ağlara bilgisayardan veya mobil cihazdan bağlanamayacak şekilde işlem yapmak gerekir. Çoğunlukla ilgili ağları ” unut ” demek, farkında olmadan istenilmeyen ağlara bağlanılmasını engelleyecektir.

Farklı Bir DNS Sunucusu Denemek

Bilgisayarın ya da mobil cihazın kullandığı alan adı çözücü (DNS) servisi hizmet vermiyorsa, internet bağlantısı da sağlanamayacaktır. Sinyal seviyesi ne kadar güçlü olursa olsun, gidilmek istenilen sitenin adından IP adresi sorgulaması yapan servis çalışmıyorsa, ilgili siteye erişim sağlanamayacaktır. DNS servisi çoğunlukla kullanılan yönlendirici ya da modemin üzerinde bulunan bir IP adresidir. Gerekirse bilgisayarın ya da mobil cihazın DNS adresi kısmındaki IP adresini değiştirerek deneme yapılabilir.

Kablosuz Ağ Şifresini Yeniden Girmek

Kablosuz ağ alanında daha önceden kullandığınız şifre, size haber vermeden değiştirilmiş olabilir. İnternet erişimi yapan cihazların kablosuz ağ şifrelerini yenilemek sorunu çözmeye yardımcı olabilir.

Cihazınızın MAC Adresi Filtrelemesine Takılmadığından Emin Olun

Bir cihazın sahip olduğu Mac adresi: ağa bağlı cihazın kendi üzerinde bulunan, üreticiler tarafından atanan benzersiz bir adresidir. Bazı durumlarda, kablosuz ağlarda bulunan sadece belli MAC adresine sahip cihazların internet çıkışına izin verilmiş olabilir. Kablosuz ağda MAC adresine göre sınırlamanın yapılıp yapılmadığının kontrol edilmesi, bağlantı problemlerine çözüm için yardımcı olacaktır.
 

şampiyon>>®

Süper Admin
Yetkili üye
Evdeki Kablosuz Modeminiz Nasıl Çalışıyor?
Kablosuz modem nasıl çalışır?


Modem Nedir?

Evde kullanılan kablolu veya kablosuz modemler, dijital sinyalleri analoğa, analog sinyalleri de dijital sinyale dönüştürerek, bilgisayar ya da yönlendiricilerin internet ağı üzerinden bilgi gönderip almasını sağlar. Evdeki Kablosuz Modeminiz Nasıl Çalışıyor?

Modemler, modülatör ve demodülatör prensibine göre çalışır. Bir modemin modülatör kısmı; giden bilgiyi bilgisayar, telefon, DSL veya kablo hattı üzerinde gönderilebilecek analog sinyallerine dönüştürür. Modemdeki demodülatör kısmı da, gelen analog sinyalleri yine bilgisayarlar, telefonlar ve diğer cihazların anlayabileceği dijital hale getirir. Kablosuz modemler de aynı şekilde sayısal verileri radyo sinyallerine dönüştürerek iletişim sağlar.

Modem Tarihi

İlk modemler 1960’ların sonlarında tanıtıldı ve başlangıçta bir telefon hattı üzerinden terminalleri bilgisayara bağlamak için kullanıldı. Modem aracılığı ile bilgisayara gönderilen bilgiler ASCII kodlarına dönüştürülüyordu. Bilgisayarlarda bu veriler işleyerek yine modemler üzerinden terminallere cevap gönderiliyordu.

1972’de ilk akıllı modemler kullanılmaya başladı. Akıllı modemler, veri göndermenin ve almanın yanında aynı zamanda aynı hat üzerinden telefon görüşmesi de yapılmasına olanak tanıyordu.

Kişisel bilgisayarların popüler hale gelmeye başladığı 1970’lerin sonunda, kullanıcılar bilgisayarlarını o zamanki internet ve BBS ağlarına bağlamak için modem kullanmaya başladılar. İlk modemler saniyede 300 bit veri gönderebiliyordu.

1980 ve 1990’larda modem hızları 300 b/s den 56 Kb /s ye yükseldi. 1999 da 8 Mbps hızında çalışan ADSL modemler kullanılmaya başladı. 2000’li yıllarda modemler genişbant internet kullanıcıları için tercih edilir hale geldi.

Modemler Nasıl Çalışır?

Evde bulunan modem üzerinden internet bağlantısı yapılırken, kullanılan cihazların nasıl işlem yaptığı oldukça ilginçtir. İnternete bağlanmak istenildiğinde, mobil cihazınız ya da bilgisayarınız öncelikle modem ile iletişime geçer. Modem de internete bağlantı kurarak cihazların iletişimini sağlar. Bilgisayardan bir web sayfası açılmak istenildiğinde, bilgisayar bağlanılmak istenilen web sitesine bağlanma isteği gönderir. Bu işlem esnasında bağlantı modem üzerinden olduğundan; modem bilgisayardan gelen sayısal (dijital) sinyali, telefon hattı ya da kablo üzerinden gönderilecek şekilde analog sinyale çevirir.

İnternete bağlanmak isteyen bilgisayar, modem üzerinden gönderdiği bağlantı isteğini, bağlanılmak istenilen web sitesinin modem işlevi gören sistemleri karşılar. Karşı sisteme gelen analog sinyal, dijital sinyale çevrilerek, web sitesinin bulunduğu bilgisayara iletilir.

Oldukça basit şekilde anlatmaya çalıştığım bu işlemin geri planında aslında karmaşık bir süreç gerçekleşir. İnternet bağlantısı yapan bilgisayarın, bağlanmak istediği siteye giderken kullandığı araçlardan sadece birisi olan modemin dışında, yönlendiriciler, site ismi çözücüleri vs gibi cihaz ve servisler geri planda çalışır.
aslında bildiğimiz yönlendirmeli modemlerle aynı şekilde çalışırlar. Bilgisayar ya da mobil bir cihaz, kablosuz ağ üzerinden internete çıkarken, öncelikle kablosuz bir modemin oluşturduğu ağ bağlantısını kullanır. Kablosuz ağda modem ile diğer cihazlar, üzerinde entegre bulunan Wi-Fi servisi üzerinden radyo sinyalleri ile haberleşirler.

Sadece modem veya kablosuz modem teknolojisi ile sınırlı olmayan internet bağlantısı, içinde farklı teknolojileri barındıran bir yapıya sahiptir.
 

şampiyon>>®

Süper Admin
Yetkili üye
Kablosuz İnternet Yönlendiricisi(Router) Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler.
Router alırken nelere dikkat edilmesi gerekir

Piyasada bulunan çoğu kablosuz internet yönlendiricisi ilk bakışta birbirine çok benzer. Modeller incelendiğinde her birinin kendine özel farklılıkları bulunur. Kullanım amacına yönelik olarak, hangi kablosuz internet yönlendiricisinin alınması gerektiğine karar vermek için aşağıda sıraladığım kontrol listesi oldukça işinize yarayacaktır.

Hız Derecelendirmesi

Kablosuz internet yönlendiricilerinin hızları saniyede Megabit cinsinden (Mbps) gösterilir. Wi-Fi teknolojisinin internet yönlendiricilerinde kullanılmaya başladığı zamanlarda hız 11 Mbps ile başlandı. Sonrasında, 54 Mbps hızında 802.11g standardını kullanan yönlendiriciler kullanıldı. Devamında 150 Mbps ile 600 Mbps hızlarında 802.11n standardını kullanan modeller ile 802.11ac standardını kullanan ve hızı 1 Gbps olan modeller geliştirildi.

Yüksek Mbps hızına sahip yönlendirici kullanmak cazip gelebilir. Bununla birlikte pratikte elde edilecek asıl performans, internet servis sağlayıcısının desteklediği internet hızı ile orantılıdır. Diğer taraftan, kullanılan internet yönlendiricisinin hızı ne kadar fazla olursa olsun, cihaz ile bilgisayar ya da akıllı telefonun iletişim hızlarındaki limitler de bağlayıcı rol oynar. Yüksek fiyatlar ödenerek alınan hızlı yönlendiricilerden alınacak olan verim, tam olarak harcanan paranın karşılığı olmayabilir. Yönlendirici alınırken özellikle internet servis sağlayıcısının verebileceği hız ve aynı zamanda internete çıkacak cihazların iletişim kapasiteleri düşünülerek seçim yapmak, teknik nedenlerden dolayı kullanılamayacak kapasiteler için fazladan ödeme yapılmasına engel olacaktır. Ev ya da iş yeri ortamında, kablosuz olarak bilgisayarlar veya akıllı cihazlar arasında yüksek hızlı iletişim yapılmak istenildiğinde, yüksek hızlı kablosuz yönlendiriciler almak anlamlı olur.

Popülarite

Kablosuz internet yönlendiricisi modellerinde, kullanım oranları bir fikir verebilir. Birçok insan belirli bir ürünü alıyorsa, ilgili ürün gerçekten de başarılı olarak değerlendirilebilir. Çoğunlukla en çok satan ürün, o zamanın teknolojine uyum sağlamış denilebilir. Tabi ki ürün alma tercihinde; ihtiyaç, tam anlamı ile belirleyici rol oynamakla birlikte, ürün tedarikçilerinin satış sıralamasına göz atmak yararlı olabilir. Yüksek hızlı kablosuz iletişim gerektiren ticari firmaların dışında, ev kullanıcılarının kablosuz yönlendirici alırken seçtikleri modeller, genel olarak alınabilecek model konusunda fikir verecektir. Yönlendirici almadan önce, ürün satıcılarının satış sıralamasını kontrol etmek de yararlı olacaktır.

Garanti

Kablosuz internet yönlendirici üreticileri her zaman ekipmanlarıyla birlikte bir garanti paketi sağlar. Garantilerin uzunluğu ya da şartları büyük ölçüde değişmektedir. Uzun bir garanti, üreticinin ürünlerini desteklemeye daha kararlı olduğunuz gösterirken, daha az garanti, daha düşük ürün kalitesi veya güvenilirlik standardı anlamına gelebilir. Ürün satın alınırken daima kablosuz yönlendirici garanti durumları göz önünde bulundurulmalıdır.


Kullanıcı geri bildirimleri
Günümüzde elektronik cihaz kullanıcıları, aldıkları ürünler hakkındaki fikirlerini bloglara, mesaj panolarına ve perakendeci web sayfalarına yazıyor. Kablosuz yönlendirici marka ve modellerinin fazla olması, ürünler hakkında kafa karışıklıklarına neden olabileceğinden, ev ağında kusursuz performans gösteren herhangi bir kablosuz yönlendirici markasını birileri deneyimlemiş ve paylaşmış olabilir. Alınacak ürün hakkında internet ortamında kullanıcı yorumlarını araştırmak, ürün hakkında fikir verecektir.

Maliyet ve bütçe

Kablosuz yönlendirici almak için ayrılan bütçenin tam anlamı ile ihtiyaca yönelik olduğundan emin olmak gerekiyor. Örneğin, yüksek hızlı bir yönlendirici alarak, gerçekte hiç çıkılamayacak hızlar için fazla harcama yapmak yerine, çalışılacak hız aralığında bir yönlendirici almak uygun olacaktır.
Popüler kablosuz internet yönlendiricileri için linki takip edebilirsiniz.
 

Çevrimiçi üyeler

Sohbet kullanıcıları

Çevrimiçi istatistikler

Çevrimiçi üyeler
5
Çevrimiçi ziyaretçiler
123
Toplam ziyaretçiler
128

Forum istatistikleri

Konular
15,876
Mesajlar
129,355
Üyeler
1,742
Son üye
serik

Forumu ziyaret eden üyeler [24Saat]

 1. 31 Mayıs 2020, 12:10 PM

  serik

 2. 31 Mayıs 2020, 12:06 PM

  veliyıldırım

 3. 31 Mayıs 2020, 12:04 PM

  Birali

 4. 31 Mayıs 2020, 12:04 PM

  juventinos68

 5. 31 Mayıs 2020, 11:59 AM

  ramadan güdücü

 6. 31 Mayıs 2020, 11:55 AM

  nyakec

 7. 31 Mayıs 2020, 11:48 AM

  A.C

 8. 31 Mayıs 2020, 11:43 AM

  tjhon

 9. 31 Mayıs 2020, 11:30 AM

  tnko321

 10. 31 Mayıs 2020, 11:30 AM

  drogbaba

 11. 31 Mayıs 2020, 11:29 AM

  ryuji

 12. 31 Mayıs 2020, 11:23 AM

  avcı48

 13. 31 Mayıs 2020, 11:16 AM

  enigma>>46

 14. 31 Mayıs 2020, 11:15 AM

  Mehmetkarahanlı

 15. 31 Mayıs 2020, 11:10 AM

  Haydar_1963

 16. 31 Mayıs 2020, 11:10 AM

  cavit63

 17. 31 Mayıs 2020, 10:45 AM

  cafi

 18. 31 Mayıs 2020, 10:43 AM

  Resultürk

 19. 31 Mayıs 2020, 10:01 AM

  keremoli

 20. 31 Mayıs 2020, 9:57 AM

  RamSeS>>2

 21. 31 Mayıs 2020, 9:56 AM

  sero58

 22. 31 Mayıs 2020, 12:14 PM

  oktay06

 23. 31 Mayıs 2020, 9:53 AM

  mevlutcelik69

 24. 31 Mayıs 2020, 9:46 AM

  Ersin27

 25. 31 Mayıs 2020, 9:37 AM

  osman6038

 26. 31 Mayıs 2020, 9:33 AM

  toyota22

 27. 31 Mayıs 2020, 9:29 AM

  emre

 28. 31 Mayıs 2020, 9:27 AM

  Timsah_xsat

 29. 31 Mayıs 2020, 9:24 AM

  sonsuzgfb

 30. 31 Mayıs 2020, 9:20 AM

  alfredop

 31. 31 Mayıs 2020, 9:07 AM

  regu10000

 32. 31 Mayıs 2020, 12:27 PM

  payam10

 33. 31 Mayıs 2020, 8:56 AM

  macmac

 34. 31 Mayıs 2020, 8:49 AM

  reexx

 35. 31 Mayıs 2020, 8:45 AM

  emu1980

 36. 31 Mayıs 2020, 8:44 AM

  Manager

 37. 31 Mayıs 2020, 8:40 AM

  erim1198

 38. 31 Mayıs 2020, 8:33 AM

  aaxiaoyu

 39. 31 Mayıs 2020, 7:56 AM

  selami05

 40. 31 Mayıs 2020, 7:34 AM

  TatanKa>>2

 41. 31 Mayıs 2020, 7:18 AM

  Memo®ist

 42. 31 Mayıs 2020, 7:06 AM

  tuccio

 43. 31 Mayıs 2020, 7:04 AM

  DreAm_M@x

 44. 31 Mayıs 2020, 6:45 AM

  duman

 45. 31 Mayıs 2020, 6:40 AM

  Bacanak>>46

 46. 31 Mayıs 2020, 6:40 AM

  isat

 47. 31 Mayıs 2020, 6:39 AM

  yubu

 48. 31 Mayıs 2020, 6:38 AM

  prove

 49. 31 Mayıs 2020, 6:35 AM

  **eskiya_46**

 50. 31 Mayıs 2020, 6:29 AM

  msonmez16

En çok sohbet edenler

Top