Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

En çok mesaj

❖❖SAĞLIĞIMIZ❖❖ # Corona virüsün yeni belirtileri açıklandı!

Dreams@t.

Co Admin
Yetkili üye
Çin'in Vuhan kentinden dünyaya yayılan coronavirüsü can almaya devam ediyor. Coronavirüscanlı verilere göre şu ana kadar 218 bin 743 vaka tespit edildi. Hayatını kaybedenlerin sayısı ise 8 bin 810 oldu. Çin'de ortaya çıkan virüs en çok da Avrupa'yı etkisi altına aldı. Çin'de vaka sayısı giderek düşerken özellikle İtalya'da ölümler artıyor. İtalya'da 2 bin 978 kişi şu ana kadar hayatını kaybederken vaka sayısı da 35 bin 713'e yükseldi. Peki coronavirüsün belirtileri neler? Coronavirüs nasıl tedavi ediliyor. Almanya'da bilim adamları coronavirüsün yeni belirtilerini keşfettiklerini duyurdu.

İşte son dakika olarak duyurulan coronavirüsün yeni belirtileri:

CORONAVİRÜSÜN 8 BELİRTİSİ

Kuru öksürük: Virüs alt ve üst solunum yollarını etkilediği için en sık görülen belirti.

Yüksek ateş: Virüsün yol açtığı tahribatlar ve vücuda verdiği zarar nedeniyle aynı şekilde kuru öksürük gibi en sık görülen bir diğer belirti yüksek ateş.

Boğaz ağrısı: Yüksek ateş ve kuru öksürüğe oranla daha az görülse de solunum yollarına bulaşan virüsler bulaştığı bölgede ağrıya neden oluyor. Boğaz ağrısı da bu hastalığın belirtileri arasında gösterilebilir.


CORONAVİRÜSÜN 8 BELİRTİSİ

Kuru öksürük: Virüs alt ve üst solunum yollarını etkilediği için en sık görülen belirti.

Yüksek ateş: Virüsün yol açtığı tahribatlar ve vücuda verdiği zarar nedeniyle aynı şekilde kuru öksürük gibi en sık görülen bir diğer belirti yüksek ateş.

Boğaz ağrısı: Yüksek ateş ve kuru öksürüğe oranla daha az görülse de solunum yollarına bulaşan virüsler bulaştığı bölgede ağrıya neden oluyor. Boğaz ağrısı da bu hastalığın belirtileri arasında gösterilebilir.


CORONAVİRÜS TEDAVİSİ NASIL YAPILIYOR?

Coronavirüs tespit edilen hastalarda virüsün vücutta oluşturduğu etkileri ortadan kaldırmaya yönelik tedavi uygulanıyor. Örnek olarak birçok hastada olduğu gibi yüksek ateş mevcut ise bu ateşi düşürmek ve semptomları ortadan kaldırmak için gerekli tedavi uygulanıyor. Ya da hastanın solunum sıkıntısı mevcutsa bu sıkıntıyı gidermeye yönelik tedavi devreye sokuluyor. Birkaç semptom bir araya geldiğinde hastanın kronik problemleri de mevcutsa covid-19 ölümcül sonuçlar doğurabiliyor.
 

DreAm_M@x

Co Admin
Yetkili üye
yeni tedaviler devreye alındı

antikor tedavisi on sıralarda

solunum cihazları getirildi hastanelere
 

Dreams@t.

Co Admin
Yetkili üye
yeni bulgu ve tanımlamalr belirdi ve virüs mutasyona uğramış durumda
tat almama ve göz netliği kaybolma gibi belirtilerde başladı
 

JoN@iD

VİP
mutasyona uğrayan corona dünyayı teslim almış oldu

can kaybında amerika liderliği devam ediyor

newyork en çok can kaybı yüksek şehir oldu
 

SkyBox_s@t.

Moderator
Koronavirüsün en ağır vakalarına 'Nitrik oksit' umut olabilir

AA
Türk Toraks Derneği Deneysel Araştırmalar Grubu Yönetim Kurulu Üyesi post doktora sonrası araştırmacı Özgecan Kayalar, ABD'de yürütülen iki çalışmada, koronavirüs nedeniyle ağır akut solunum yetmezliği yaşayan ve mekanik ventilasyona bağlanan hastalara, kandaki oksijenlenme oranını artıran nitrik oksit verildiğini, bu gazın daha önce SARS kaynaklı hastalarda olumlu etkilerinin gözlendiğini bildirdi.ABD'DE İKİ KLİNİK ÇALIŞMA SÜRÜYOR

AA'nın haberine göre, Kayalar, hücrelerde üretilen nitrik oksit gazının dışarıdan tedavi ajanı olarak koronavirüs kaynaklı ağır durumdaki hastalarda kullanımıyla ilgili ABD'de iki klinik çalışmanın sürdüğünü anlattı.


Bu iki çalışmadan ilkinin 200, diğerinin 240 kişiyle sürdüğünü belirten Kayalar, burada nitrik oksitin mekanik ventilatör alan ağır akut solunum yetmezliği olan hastalarda kullanıldığını ifade etti. Çalışmada SARS virüsü kaynaklı hastalardan elde edilen deneyimden yola çıkıldığına işaret eden Kayalar, önceki çalışmaların nitrik oksitin ağır akut solunum yetmezliği olan hastalarda dokulara giden oksijenlenmeyi artırdığını gösterdiğinin altını çizdi.

Nitrik oksitin SARS virüsü kaynaklı hastalarda olumlu etkilerinin gözlendiğini vurgulayan Kayalar, "Nitrik oksitin fizyolojik açıdan akciğerler ve kandaki oksijenlenme düzeyini artırdığıyla ilgili çalışmalar mevcut. SARS virüsü kaynaklı hastalardan elde edilen bu verilerden yola çıkılarak şimdi koronavirüsle ilgili klinik denemeler sürüyor." dedi.

Özgecan Kayalar, çalışmalardan ilkinin 31 Temmuz 2020'de, ikincisinin ise 2021 ortalarında sona ereceğini belirterek, şunları söyledi: "Bu yıl yayımlanan bir başka çalışma da ağır solunum yetmezliği gözlenen vakalarda, yapılabilecek herhangi bir şey kalmamışsa nitrik oksitin mekanik ventilasyona ek olarak hastalarda kullanılabileceğini söylüyor. Nitrik oksitin gaz formunun 48 saatlik sürelerde yüksek dozdan azalan doza göre uygulanması hedefleniyor. Sonrasında kandaki oksijenlenmeye bakıyorlar. Burada kriter kandaki oksijenlenme seviyeleri."


SARS VİRÜSÜNÜN YAYILIMINI AZALTTI

Nitrik oksitin SARS virüsünün yayılımını azalttığının tespit edildiğini kaydeden Kayalar, koronavirüsün de SARS'tan kökenlenen bir virüs türü olduğu için aynı sonuçların bu virüs kaynaklı hastalarda da etkili olabileceği düşüncesiyle çalışmaların sürdüğünü bildirdi.

Koronavirüsün akciğerler veya diğer organlardaki reseptörler aracılığıyla vücuda girdiğini anlatan Özgecan Kayalar, yüksek tansiyon hastalarında ise bu reseptörlerin daha yaygın olması nedeniyle bu grubun hastalık açısından daha da risk altında olduğuna dikkati çekti.

Nitrik oksitin aynı zamanda damar genişletici etkisi olduğunu belirten Kayalar, "Nitrik oksitin akciğerlerdeki damarların genişlemesini sağlayarak hipertansiyonu da azalttığına yönelik çalışmalar var. ABD'deki çalışma bu yönüyle de hipertansiyon hastaları için bir umut olabilir. Klinik çalışmaların sonuçları bize her şeyi söyleyecek."
 

Networkmaster

Moderator
yeni belirtiler kaygan olarak vucud yapısına göre değişim gösteriyor

tam bir mutasyona uğramış durumda

kan değişimi ve kan toneru tedavide iyileşme sağlayan tedavi oldu

salgın hastalık evde kalmakla saglanacak
 

Dreams@t.

Co Admin
Yetkili üye
Prof. Dr. Ceyhan: Corona virüste ayak parmaklarındaki renk değişiminin nedeni damardaki pıhtılaşma
Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, corona virüs hastalığında, ayak parmaklarının mavi ve mor renge dönüşmesi semptomunun, damar içindeki pıhtılaşmadan kaynaklandığını söyledi.


Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, ABD'li doktorların, mavi veya mor renge dönüşen ayak parmağı semptomunun corona virüsün erken bir belirtisi olarak ortaya çıktığı yönündeki araştırmalarını değerlendirdi.
Prof. Dr. Ceyhan, bu ve bunun gibi bulguların corona virüs sürecinin ilk başlarında dikkat çekmediği ve yeni farkına varıldığını söyledi.
Ceyhan, "Önce 100, 200 vaka yayınlanırken bir kaç yüz vakada bir görülen bulgular yer almıyordu. Geniş seriler yayınlanmaya başlanınca tecrübe binler, yüzbinler, milyonlarla ifade edilince artık nadir görülen bazı bulgular da dikkat çekmeye başladı" dedi.

''VİRÜS DAMAR İÇİNDE PIHTILAŞMAYA NEDEN OLUYOR''

Corona virüsün, damar içi tıkanıklığa yol açtığına vurgu yapan Prof. Dr. Ceyhan, "Bu son derece mantığına uyan bir şey. Virüs çok belirgin şekilde damar içi pıhtılaşmaya yol açıyor. Kalpte de bazı problemlerin ortaya çıkmasının nedeni bu. Akciğerde bazen ağır tabloların ortaya çıkmasının nedeni de bu. Virüsün koku sinirini takip ederek beyine ulaşması, orada beyin dokusunda, beyin intihabı yaptığını Türkiye'de de gördük. Sara hastalığı nöbetlerine benzer nöbetler yaptığı, tat alma, koku alma duyusundaki bozukluklar yavaş yavaş ortaya çıktı; ama yeni belirtiler virüsün mutasyona uğramasıyla alakası yok. Baştan itibaren vardı. Bunların nedeni araştırılırken ölen hastaların otopsisine bakıldı. Beyinde virüse rastlanmadı. Sonradan anlaşıldı ki bunun da esas nedeni bu virüsün neden olduğu damar içindeki pıhtılaşma. Kollarda, bacaklarda olduğu zaman bu pıhtı en uç noktaya, büyüklüğüne göre gidip atar damarı tıkıyor. Tıkayınca o bölge kanlanmıyor. Önce bir üşüme o bölgede, his kaybı, soğukluk ortaya çıkıyor. Bir süre içinde orası artık oksijenlenmediği için mavi, mor renk değişikliği ortaya çıkıyor" diye konuştu.

Bunun devamında kangren vakalar rapor edildiğini kaydeden Prof. Dr. Ceyhan, "Kolu, bacağı kesilmek zorunda kalan hastalar oldu. Burada damar içi pıhtılaşma çok önemli faktör, tedavide de biz bunu önleyici ilaçlar kullanıyoruz" ifadelerini kullandı.

''BU TABLO 1'İNCİ HAFTANIN SONUNA DOĞRU OLUYOR''

Ayak parmağının mavi veya mor renge dönüşmesinin erken süreçte görülmediğinin altını çizen Prof. Dr. Ceyhan, "Bu tablonun ortaya çıkması hastalığın birinci haftasının sonuna doğru olduğu için çoğu hasta corona virüs tanısı almış oluyor. Sadece hiç ateş, öksürük olmadan, parmağında morluklarla, renk değişikliğiyle başvuran hasta pek yok. Bu damar içi pıhtılaşmaya yol açan birçok hastalıkta da görülebilir. Bunu hemen corona virüse yormamak lazım, eğer bir hafta içinde ateş ve öksürükle giden bir hastalık geçirmediyse" diye konuştu.
 

Dreams@t.

Co Admin
Yetkili üye
Corona virüste 4 yeni semptom (CDC'ye göre en yaygın 11 Covid-19 belirtileri)
Corona virüs 10 milyon insanı etkileyen bir pandemiye dönüştü. Hastalığın aşısı bulunmadığı gibi araştırmacılar halen Covid-19'u tanıma sürecinde. Son olarak CDC corona virüse dair dört yeni belirtiyi resmi olarak duyurdu. Böylece CDC'nin listesindeki koronavirüs semptom sayısı 11 yükseldi. Covid-19'da vaka sayısı dünya genelinde 10 milyona yaklaştı.


Corona virüste 4 yeni semptom (CDC'ye göre en yaygın 11 Covid-19 belirtileri) - 1

NTV.COM.TR - Amerika Birleşik Devletleri'nde faaliyet gösteren, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) kurumu corona virüse dair yeni açıklamalar yaptı.
Corona virüste 4 yeni semptom (CDC'ye göre en yaygın 11 Covid-19 belirtileri) - 2

CDC, yeni tip corona virüs salgınına ilişkin dört yeni semptomu listeledi.

Covid-19 salgını ilk ortaya çıktığında ateş, kuru öksürük ve nefes darlığı temel belirtiler arasındaydı.
Corona virüste 4 yeni semptom (CDC'ye göre en yaygın 11 Covid-19 belirtileri) - 3

Aralık 2019'dan beri yaklaşık 10 milyon insan Covid-19'a yakalandı. Araştırmacıların eline daha fazla veri geçtikçe Covid-19 semptomlarına yenileri eklendi.
Corona virüste 4 yeni semptom (CDC'ye göre en yaygın 11 Covid-19 belirtileri) - 4

CDC son olarak resmi Covid-19 semptomları listesini güncelledi. Kurumun listesine dört yeni belirti girerken, toplam semptom sayısı 11 oldu.
Corona virüste 4 yeni semptom (CDC'ye göre en yaygın 11 Covid-19 belirtileri) - 5

YENİ 4 SEMPTOM
Halsizlik, ishal, tıkanıklık ya da burun akıntısı ve son olarak mide bulantısı veya kusma Covid-19'un yeni semptomları arasında girdi.
Corona virüste 4 yeni semptom (CDC'ye göre en yaygın 11 Covid-19 belirtileri) - 6

EN YAYGIN 11 BELİRTİ
Ateş
Corona virüste 4 yeni semptom (CDC'ye göre en yaygın 11 Covid-19 belirtileri) - 7

Öksürük
Corona virüste 4 yeni semptom (CDC'ye göre en yaygın 11 Covid-19 belirtileri) - 8

Nefes darlığı
Corona virüste 4 yeni semptom (CDC'ye göre en yaygın 11 Covid-19 belirtileri) - 9

Halsizlik
Corona virüste 4 yeni semptom (CDC'ye göre en yaygın 11 Covid-19 belirtileri) - 10

Kas ya da beden ağrısı
Corona virüste 4 yeni semptom (CDC'ye göre en yaygın 11 Covid-19 belirtileri) - 11

Baş ağrısı
Corona virüste 4 yeni semptom (CDC'ye göre en yaygın 11 Covid-19 belirtileri) - 12

Tat ve koku kaybı
Corona virüste 4 yeni semptom (CDC'ye göre en yaygın 11 Covid-19 belirtileri) - 13

Boğaz ağrısı
Corona virüste 4 yeni semptom (CDC'ye göre en yaygın 11 Covid-19 belirtileri) - 14

Tıkanıklık veya burun akıntısı
Corona virüste 4 yeni semptom (CDC'ye göre en yaygın 11 Covid-19 belirtileri) - 15

Mide bulantısı veya kusma
Corona virüste 4 yeni semptom (CDC'ye göre en yaygın 11 Covid-19 belirtileri) - 16

İshal
 

Çevrimiçi yöneticiler

Çevrimiçi üyeler

Çevrimiçi istatistikler

Çevrimiçi üyeler
4
Çevrimiçi ziyaretçiler
106
Toplam ziyaretçiler
110

Forum istatistikleri

Konular
16,141
Mesajlar
137,189
Üyeler
1,948
Son üye
Kors@NZoRo

Forumu ziyaret eden üyeler [24Saat]

 1. 2 Temmuz 2020, 7:54 AM

  dragotod

 2. 2 Temmuz 2020, 7:41 AM

  rahmi75

 3. 2 Temmuz 2020, 7:40 AM

  DreAm_M@x

 4. 2 Temmuz 2020, 7:19 AM

  eerol

 5. 2 Temmuz 2020, 6:39 AM

  Mehmetkarahanlı

 6. 2 Temmuz 2020, 6:36 AM

  Kors@NZoRo

 7. 2 Temmuz 2020, 6:36 AM

  yubu

 8. 2 Temmuz 2020, 6:31 AM

  ivancha

 9. 2 Temmuz 2020, 6:19 AM

  CoSmicMax

 10. 2 Temmuz 2020, 6:16 AM

  zyhdi

 11. 2 Temmuz 2020, 6:10 AM

  HypeR m@x

 12. 2 Temmuz 2020, 5:27 AM

  Birali

 13. 2 Temmuz 2020, 5:12 AM

  cimbom0476

 14. 2 Temmuz 2020, 5:03 AM

  poloz

 15. 2 Temmuz 2020, 4:32 AM

  prove

 16. 2 Temmuz 2020, 4:31 AM

  veliyıldırım

 17. 2 Temmuz 2020, 4:30 AM

  papo1

 18. 2 Temmuz 2020, 8:20 AM

  RamSeS>>2

 19. 2 Temmuz 2020, 4:25 AM

  ramadan güdücü

 20. 2 Temmuz 2020, 4:22 AM

  Utkuyesil

 21. 2 Temmuz 2020, 3:43 AM

  viliev

 22. 2 Temmuz 2020, 3:36 AM

  Exen_67

 23. 2 Temmuz 2020, 3:22 AM

  hüseyin22

 24. 2 Temmuz 2020, 3:06 AM

  aaxiaoyu

 25. 2 Temmuz 2020, 2:56 AM

  alwahaibi

 26. 2 Temmuz 2020, 2:40 AM

  zeid_max

 27. 2 Temmuz 2020, 12:31 AM

  error

 28. 2 Temmuz 2020, 12:22 AM

  BlrgoBeme

 29. 1 Temmuz 2020, 11:43 PM

  osmanke

 30. 1 Temmuz 2020, 11:35 PM

  Hum@xel.

 31. 1 Temmuz 2020, 11:28 PM

  asir

 32. 1 Temmuz 2020, 11:16 PM

  cemsaydir

 33. 1 Temmuz 2020, 11:05 PM

  TeoMaN

 34. 1 Temmuz 2020, 11:05 PM

  Ali_70

 35. 1 Temmuz 2020, 10:59 PM

  ScOrPy

 36. 1 Temmuz 2020, 10:20 PM

  JoN@iD

 37. 1 Temmuz 2020, 10:02 PM

  DemBaBa

 38. 1 Temmuz 2020, 10:01 PM

  oko

 39. 1 Temmuz 2020, 9:56 PM

  enigma>>46

 40. 1 Temmuz 2020, 9:46 PM

  nikotina

 41. 1 Temmuz 2020, 9:44 PM

  anka245

 42. 1 Temmuz 2020, 9:40 PM

  contrabasu

 43. 1 Temmuz 2020, 9:37 PM

  Bukır 61

 44. 1 Temmuz 2020, 9:36 PM

  serif70

 45. 1 Temmuz 2020, 9:26 PM

  Aligama

 46. 1 Temmuz 2020, 9:23 PM

  KaYaCaN*

 47. 1 Temmuz 2020, 9:03 PM

  turan45

 48. 1 Temmuz 2020, 9:00 PM

  cafi

 49. 1 Temmuz 2020, 8:55 PM

  Dreams@t.

 50. 1 Temmuz 2020, 8:55 PM

  CoLoMBo

En çok sohbet edenler

Top