Welcome to Uydu Max Sat

Join us now to get access to all our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, and so, so much more. It's also quick and totally free, so what are you waiting for?

Yeni mesajlar Yeni konular En çok tepki En çok görüntülenen En çok mesaj


  Kullanıcı
  Mesajı

Ask question

Ask Questions and Get Answers from Our Community

Answer

Answer Questions and Become an Expert on Your Topic

Contact Staff

Our Experts are Ready to Answer your Questions

⚜️[₪]BİLGİLENDİRME⚜️ ARI KOVAN EVLERİ

papo1

Süper Moderatör ☀️
Katılım
5 Ocak 2019
Mesajlar
1,602
Reaction score
120,806
Puanlar
113
Yaş
74
Konum
orión
casa-colmena_183a46a4_1280x852.png

Türkiye'nin Suriye sınırında bin yıllık sürdürülebilir inşaat örneği.

Harran bölgesi dünyanın en eski bölgelerinden biridir. Diğerlerinden önce orada olduğundan değil, İncil'de adı geçene kadar 3.000 yıl boyunca orada yerleşim görmüş olmasıdır. O zamandan beri, özelliği estetik bir heves olmayan bu yapılar tam da bu yapılardır. Bu evler, neredeyse hiç penceresi olmayan ve temiz hava tutan bir yapıya sahip oldukları için, Türkiye'nin güneydoğusunun sert iklimiyle mücadele etmek için akıllı bir çözümdür.


Kubbelerin yüksekliği ferahlık hissi vermesinin yanı sıra sıcak havayı insanlardan uzaklaştırır. Dışarıda 60°'ye ulaşabilirken, iç sıcaklıklar 20° ile 30° arasında kalıyor. Bu kovan evlerinin kalın duvarları, günümüzde permakültür ve sürdürülebilir inşaatta yaygın olarak kullanılan bir kerpiç olan kil veya kerpiçten yapılmıştır. Örnek olarak, 2022 Pritzker Mimarlık Ödülü Francis Kéré'nin projeleri.
Mesajı değiştir
 

papo1

Süper Moderatör ☀️
Katılım
5 Ocak 2019
Mesajlar
1,602
Reaction score
120,806
Puanlar
113
Yaş
74
Konum
orión
bizancio-constantinolpla-y-estambul-un-poco-de-historia_d68d2feb_1295x810.jpg

BİZANS, KONSTANTİNOP VE İSTANBUL: KÜÇÜK BİR TARİH
Türk şehri şimdiki adını Osmanlılara borçludur, ancak 20. yüzyılın ikinci on yılında Türkiye Cumhuriyeti'nin ilanıyla padişah imparatorluğunun düşüşüne kadar uluslararası olarak İstanbul olarak tanınmamıştır. O zamana kadar, onu MS 330'da Roma İmparatorluğu'nun başkenti olarak belirleyen İmparator Konstantin onuruna Konstantinopolis olarak biliniyordu. On yıllar sonra, gücünün ve Hıristiyanlığın sembolü olarak Santa Sofia Bazilikası ile Bizans İmparatorluğu'nun veya Doğu Roma İmparatorluğu'nun başkenti olacaktı. MÖ 133'te Roma olmadan önce İstanbul, MÖ 667'de Yunanlılar tarafından kurulan bir koloni olan Bizans olarak biliniyordu. Antik Yunan'ın en güçlü şehir devletlerinden biri haline geldi.
 

papo1

Süper Moderatör ☀️
Katılım
5 Ocak 2019
Mesajlar
1,602
Reaction score
120,806
Puanlar
113
Yaş
74
Konum
orión
zvartnots_6a9bd005_1280x853.jpg

KUTSAL DAĞI ÖNÜNDEKİ BİZANS MÜCEVHASI
Echmiadzín'deki Zvartnots kilisesinin kalıntıları, Hıristiyanlığın başlangıcının en ilginç tapınaklarından birini çizmemize izin veriyor.

Kartpostal tartışılmaz. Ön planda, bir zamanlar muhteşem bir yapının kaprisli ve çarpık başkentleri. Arka planda kutsal dağ, Ağrı ve onun sonsuz karı. Ermenistan'ı diğer birkaç kişi gibi tanımlayan hipnotik ve harika bir karşıtlık. Boşuna değil, sürekli çatışma içinde yaşayan bu topraklarda, böyle buluntular bulmak neredeyse bir mucize. 7. yüzyıla tarihlenen katedral dairesel bir kat planına ve üç kata sahipti ve bu da onu kilometrelerce öteden tanınabilir hale getiriyordu. Bölgenin siyasi istikrarsızlığı en güvenilir neden olmasına rağmen, on birinci yüzyıldaki yıkımının nedenleri hala bilinmemektedir. Öyle olsa bile, 20. yüzyılın başlarındaki arkeoloji çalışmaları, Ermenistan'a yapılacak herhangi bir gezide, önemli ziyaretlerden birinde bugün görülen sütunların dikilmesini mümkün kılmıştır.
 

papo1

Süper Moderatör ☀️
Katılım
5 Ocak 2019
Mesajlar
1,602
Reaction score
120,806
Puanlar
113
Yaş
74
Konum
orión
evoluon_b86379c5_1280x853.jpg

UFO MÜZE DÖNÜŞTÜ
Yepyeni Evoluon, Hollanda şehri Eindhoven'ın endüstriyel mirasının geri kazanılmasını temsil ediyor.

Eindhoven'ın modern tarihi, 1891'de sanayi devi Philips'in genel merkezi haline geldiğinde değişti. Şirket 1998 yılında taşındığında, şehir fabrikaları ve ofisleri sanat galerileri, restoranlar, butikler ve tasarım stüdyoları olarak geri dönüştürerek kendini yeniden keşfetmeye karar verdi. Bugün, dünyada kişi başına en fazla tescilli patente sahip şehir olan Eindhoven, yaratıcılık ve tasarım için bir Avrupa merkezidir.
En son eklenen, orijinal olarak 1966'da Philips şirketinin 75. yıldönümü için inşa edilen ve şimdi bir kongre merkezi, oditoryum ve interaktif bilim müzesi olarak yeniden açılan, uçan daire şeklindeki bir bina olan yenilenmiş Evoluon'dur. teknolojilerin doğaya etkisi.
Evoluon'u ziyaret etmek, Eindhoven'da son yıllarda yeniden doğan mahalleleri keşfetmenizi sağlar. Bu, İkinci Dünya Savaşı sırasında harap olmasına rağmen, bazı dolambaçlı sokakları ve Santa Catalina kilisesini koruyan Centrum'un durumudur; veya bugün kafeler, kitapçılar, antikacılar, sanat galerileri ve vintage dükkanları için çekici olan De Bergen. Aynı zamanda, girişinin orijinal tasarımı için birkaç kez ödüllendirilen The Admiral, The Blob veya modern bir yapıya sahip bir çağdaş sanat müzesi olan Van Abbemuseum gibi şehrin diğer mimari simge yapılarını da ziyaret etmeye değer. Dommel nehri kıyısı boyunca uzanan gezinti yolunun yakınında bir manastır.
 

papo1

Süper Moderatör ☀️
Katılım
5 Ocak 2019
Mesajlar
1,602
Reaction score
120,806
Puanlar
113
Yaş
74
Konum
orión
bryce_887bb3ec_1197x876.jpg

TAŞLI BACALARIN KANYONU
Utah'ın Bryce Canyon Ulusal Parkı'ndaki bu muhteşem manzarada akan su zirveleri şekillendiriyor.

Bryce Ulusal Parkı'nda (Utah) ilk bakışta görülenler höyükler, çöl kumu ovaları, boşlukları kapatmaya çalışan ağaçlar ve özellikle kayalardır. Çocukların kumsalda yaptıkları ıslak kumdan kuleler gibi üst üste dizilmiş pembe, turuncu, kahverengi ve kırmızı taş parçaları. Ancak, görünüşte görünmez olan su, bu muhteşem manzaranın kahramanıdır. Küçük dereler kayadaki çatlaklardan sızar. Geceleri sıcaklıklar sıfır derecenin altına düşerek donarak daha fazla kırılmaya neden olur. Kireçtaşı ikiye bölünür ve vadinin yamaçlarında keskin bir şekilde ortaya çıkan bu yapıların şekillenmesinden yağmur sorumludur.

Deniz seviyesinden 2.200 metre yükseklikte bulunan zirvelere Hoodoos veya Peri Bacaları denir. Pas, onları unutulmaz gün batımları sunan farklı kırmızı tonlarıyla boyamaktan sorumludur.
 

papo1

Süper Moderatör ☀️
Katılım
5 Ocak 2019
Mesajlar
1,602
Reaction score
120,806
Puanlar
113
Yaş
74
Konum
orión
yungbulakang_535f22b8_1280x853.jpg

ANNE VE OĞUL SARAYI
İlk Tibet kralı tarafından inşa edilmiş olup, Yarlung Nehri'nin doğu kıyısında, Zhaxi Ceri Dağı'nın tepesinden muhteşem manzaralar sunmaktadır.

Bön yerli manevi geleneğine göre, Yarlung Vadisi'nde, ilk Tibet kralı Nyatri Tsenpo, Tibet tarihinde ilk sarayı yaptırdı: Anne ve Oğul Sarayı olarak da bilinen Yungbulakang Sarayı (veya Yumbu Lakang). Bugün bile içeride Tibet'in erken tarihini kaydeden duvar resimleri görebilirsiniz.

Manastırın zemin katında, Tibet krallarının taç giyme töreni, büyük bir Buda heykelinin, hükümdar Nyatri Tsenpo'nun bir figürünün ve zamanın geçişine direnen diğer birçok eski imparatorun özenli bakışları önünde gerçekleşti. Otuz üçüncü Tibet kralı Songtsen Gampo (MS 604-650) ve karargahlarını Lhasa'ya taşıyan Çinli prensesi Wencheng için yazlık saray olarak hizmet ettikten sonra, Yungbulakang bir türbe oldu. Bin yıl sonra, 5. Dalai Lama (1617-82) döneminde, Gelug okulunun manastırı rolünü üstlendi. Zaten Kültür Devrimi veya 1966 Büyük Proleter Kültür Devrimi sırasında, manastır ağır hasar gördü ve 1983'te yeniden inşa edildi.

Binanın ön kısmı üç kattan oluşurken, arka kısmına bugün tırmanarak çevreyi yukarıdan gözlemleyebileceğiniz yüksek bir kule hakimdir.
 

papo1

Süper Moderatör ☀️
Katılım
5 Ocak 2019
Mesajlar
1,602
Reaction score
120,806
Puanlar
113
Yaş
74
Konum
orión
jacuzzis-roraima_82c7ae2e_1254x836.jpeg

GEZEGENİN EN ESKİ JAKUZİSİ
Kristal sulara sahip bu Güney Amerika jeolojik oluşumu, 3.000 milyon yıl öncesine dayanmaktadır.

Venezuela, Brezilya ve Guyana arasında, deniz seviyesinden neredeyse üç bin metre yükseklikte bulunan, masa şeklindeki kutsal bir dağ olan Roraima Dağı yer alır. Zirvede, endemik etçil bitki türleri ve küçük kara kurbağalar korunur, bunlar sadece yedi günlük yürüyüş veya helikopterde uçma ile bulunabilir.


Platonun 34 kilometrekarelik alanı boyunca sığınacak mağaralar, pembe kumlu yollar, taş heykeller ve kristal dağlar var, aynı zamanda gezegendeki en eski doğal jakuzilerde banyo yapma fırsatı var. Buzlu yeşil suları, 3.000 milyon yıl önce meydana gelen taşların kuvars mineral kaplamasının bir yansımasıdır.

Aynı şekilde, Venezuela'nın Bolivar eyaletindeki aynı Canaima Milli Parkı'nda, 807'si kesintisiz olmak üzere 979 metre ile dünyanın en yüksek şelalesi olan Angel Şelalesi bulunmaktadır.
 

papo1

Süper Moderatör ☀️
Katılım
5 Ocak 2019
Mesajlar
1,602
Reaction score
120,806
Puanlar
113
Yaş
74
Konum
orión
puentes-de-piedra_905c1b87_1280x800.jpg


AVRUPA'NIN EN UZUN DOĞAL TAŞ KÖPRÜLERİ Vratna manastırına yakınlıklarından dolayı manastırın kapıları olarak bilinenler, olağanüstü bir doğal ortam oluşturuyorlar. Doğu Sırbistan'ın en dağlık bölgesinin doğasıyla harmanlanmış, Vratna nehri geçidinin yanında, Avrupa'nın en büyük doğal taş köprüleridir. Toplamda üç tane var: ikisi içinden nehrin aktığı eski bir mağaranın kalıntılarını temsil ediyor ve üçüncüsü nehrin batmasıyla oluşmuş. Yakınlarda Vratna Manastırı vardır ve ona 'manastırın kapıları' takma adı verilir. En büyük oluşum 45 metre uzunluğunda ve 30 metre yüksekliğinde, bir sonraki en büyük oluşum ise 15 metre uzunluğunda ve 34 metreden yüksek. 'Kuru kapı' olarak bilinen sonuncusu, en küçük ama aynı zamanda erişilmesi en zor olan bir alanda bulunur. Oraya ulaşmak için en az iki saat harcamanız gereken 3,5 kilometre seyahat etmeniz gerekiyor.
 

Forum istatistikleri

Konular
21,761
Mesajlar
273,880
Üyeler
16,639
Son üye
Emrahca

Çevrimiçi yöneticiler

 • cafi
  Onursal_baskan🇹🇷☀️⭐🎀🇹🇷
 • acartekin
  ATeamleiter_master🇹🇷☀️⭐️🥇🇹🇷
 • eerol
  Super_Admin 🇹🇷👑☀️⭐🏆🎀🇹🇷
 • Meku27
  ATeamleiter_Master 🇹🇷☀️⭐️🥇🇹🇷

Çevrimiçi istatistikler

Çevrimiçi üyeler
24
Çevrimiçi ziyaretçiler
73
Toplam ziyaretçiler
97

Son mesajlar

🔰 Gün içi aktif kullanıcılar [*.24Saat] 🔰

 1. 16 Mayıs 2022, 1:18 PM

  opel45

 2. 16 Mayıs 2022, 1:50 PM

  tb4589

 3. 16 Mayıs 2022, 1:25 PM

  rossibod

 4. 16 Mayıs 2022, 1:10 PM

  cafi

 5. 16 Mayıs 2022, 1:40 PM

  wieslaw

 6. 16 Mayıs 2022, 1:44 PM

  samim

 7. 16 Mayıs 2022, 1:40 PM

  kamdav

 8. 16 Mayıs 2022, 1:08 PM

  Tosbakafa

 9. 16 Mayıs 2022, 1:38 PM

  Ayhan 433

 10. 16 Mayıs 2022, 1:05 PM

  bakalim1

 11. 16 Mayıs 2022, 1:05 PM

  eymen77

 12. 16 Mayıs 2022, 1:05 PM

  nedercan

 13. 16 Mayıs 2022, 1:04 PM

  kaan

 14. 16 Mayıs 2022, 1:04 PM

  sagopa59

 15. 16 Mayıs 2022, 1:03 PM

  sugar

 16. 16 Mayıs 2022, 1:03 PM

  huseyni4

 17. 16 Mayıs 2022, 1:03 PM

  Ali4646

 18. 16 Mayıs 2022, 1:02 PM

  aziz59

 19. 16 Mayıs 2022, 1:38 PM

  mcsonmez

 20. 16 Mayıs 2022, 1:00 PM

  [email protected]@z_46

 21. 16 Mayıs 2022, 12:58 PM

  batkov

 22. 16 Mayıs 2022, 12:56 PM

  Travolta

 23. 16 Mayıs 2022, 12:56 PM

  Birali

 24. 16 Mayıs 2022, 12:54 PM

  papo1

 25. 16 Mayıs 2022, 12:54 PM

  BakmaN_68

 26. 16 Mayıs 2022, 12:54 PM

  Kaman40

 27. 16 Mayıs 2022, 12:53 PM

  hsyn72

 28. 16 Mayıs 2022, 12:53 PM

  Adilov25

 29. 16 Mayıs 2022, 1:18 PM

  pltze

 30. 16 Mayıs 2022, 12:50 PM

  lelo

 31. 16 Mayıs 2022, 12:47 PM

  UKsx12

 32. 16 Mayıs 2022, 12:45 PM

  [email protected]

 33. 16 Mayıs 2022, 12:44 PM

  Burak54

 34. 16 Mayıs 2022, 12:43 PM

  osmanbay7

 35. 16 Mayıs 2022, 12:42 PM

  barbeku32

 36. 16 Mayıs 2022, 12:39 PM

  dene18

 37. 16 Mayıs 2022, 1:33 PM

  lazcengiz

 38. 16 Mayıs 2022, 12:35 PM

  Firetox

 39. 16 Mayıs 2022, 12:34 PM

  ş@mpiyon>>®

 40. 16 Mayıs 2022, 12:34 PM

  DaRa

 41. 16 Mayıs 2022, 1:22 PM

  issirik

 42. 16 Mayıs 2022, 12:32 PM

  zigana83

 43. 16 Mayıs 2022, 12:32 PM

  ender99

 44. 16 Mayıs 2022, 12:31 PM

  ykpayd

 45. 16 Mayıs 2022, 1:25 PM

  maradona

 46. 16 Mayıs 2022, 12:28 PM

  batu36

 47. 16 Mayıs 2022, 12:23 PM

  oznehari

 48. 16 Mayıs 2022, 12:21 PM

  dursun28

 49. 16 Mayıs 2022, 12:21 PM

  samirwjda

 50. 16 Mayıs 2022, 12:20 PM

  Gianky

 51. 16 Mayıs 2022, 12:19 PM

  Meku27

 52. 16 Mayıs 2022, 12:17 PM

  Mehmetkarahanlı

 53. 16 Mayıs 2022, 12:14 PM

  KoksikMan

 54. 16 Mayıs 2022, 12:13 PM

  stefandanis

 55. 16 Mayıs 2022, 12:11 PM

  Parisli

 56. 16 Mayıs 2022, 12:09 PM

  misket40

 57. 16 Mayıs 2022, 12:07 PM

  atos626

 58. 16 Mayıs 2022, 12:06 PM

  napalm51

 59. 16 Mayıs 2022, 12:01 PM

  Galaxy

 60. 16 Mayıs 2022, 12:00 PM

  camote

Top