Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

En çok mesaj

❖❖GÜNCEL❖❖ # Akçiğeri temizleyen şifalı bitkiler

Dreams@t.

Co Admin
Yetkili üye
Keçiboynuzu, akciğerlere detoks sağlıyor
Akciğerlerin sağlıklı olması için ilk olarak toksinlerden arınması gerekmektedir. Keçiboynuzu, akciğerlerin toksinlerden arınmasını sağlayan kısacası detoks etkisi yaratan bir besindir. Akciğeri temizleyen ve kansere karşı koruyucu etkisi ile ön plana çıkan keçiboynuzu, su ile kaynatılarak tüketilebilir. Astım ve benzeri akciğer hastalıklarının iyileşme sürecinde de fayda gösterdiğine dair birçok çalışma mevcuttur.Akciğerlere doğal antibiyotik “sarımsak”
Solunum sisteminin en önemli organı olan akciğerlerin tam bir kapasiteyle çalışmasını destekleyen besinlerden biri de sarımsaktır. Antibiyotik etki gösteren sarımsak, içerdiği pek çok vitamin ile akciğer kanserine karşı koruyucudur. Sebze ile pişirilerek her yemekte tüketilebilen bir baş sarımsak ya da yemeklerin yanında tüketilebilen çiğ sarımsak, akciğerleri doğal bir antibiyotik olarak temizler.Zencefil, akciğerlerden zararlı maddeleri atar
Kirli hava, sigara gibi faktörler nedeniyle akciğerler zamanla sağlığını kaybedebilmektedir. Tüm bu kötü faktörlerden uzak durmanın yanı sıra akciğerleri temizlemek için besinlerin gücüne de başvurmak gerekir. Akciğerlerin temizlenmesi için ihtiyaç duyulan önemli besinlerden biri de zencefildir. Zencefil, akciğer için tehlike yaratabilecek toksin ve parçacıkları temizlemeye yardımcıdır. Çay olarak demleme şeklinde tüketilebilir ya da su içinde bekletilerek tüketilebilir. Yarım baş zencefil ve bir tutam tere atılarak bekletilen bir litre sudan her gün 2 fincan kadar tüketilmesi akciğerlerin temizlenmesine katkı sağlayabilir.

Kontrolsüz hücrelere dur diyen yeşil güç “tere”
Folik asit, demir, kalsiyum, linolik yağ asidi ve C-E-A vitaminleri içererek tam bir vitamin ve mineral deposu olan tere; akciğerler için olmazsa olmaz bir besindir. Yeşil besinler arasında özellikle akciğerleri temizleme konusunda oldukça etkilidir. İçerdiği vitamin ve mineraller ile akciğerlerde kontrolsüz hücrelerin oluşmasını engeller ve kansere karşı koruyucu etki oluşturur. Hijyenik koşullarda yıkandıktan sonra salata olarak ya da biraz su içerisinde bekletilerek direkt tüketilebilir. Yıkandıktan sonra tekrar yeni bir su içinde bir süre bekletilebilir ve bu şekilde suyu da içilebilir.


Üzüm çekirdeği kuvvetli bir antioksidan
Kanser oluşumunun engellenmesi için vücutta antioksidan miktarının arttırılması gerekmektedir. Kuvvetli bir antioksidan olan üzüm çekirdeği ya da ekstresi, vücudun ihtiyacı olan gereksinimi sağlayarak akciğer kanserine karşı koruyucu etki gösterir. Vücudun oluşturduğu serbest radikallerle savaşarak akciğerleri korur. Üzüm yerken bazı kişiler genellikle çekirdeklerini çıkarmak eğilimi gösterir. Oysaki özellikle siyah üzümün çekirdeği asıl sağlık kaynağıdır. Üzüm çekirdekleri ile tüketilmelidir.Mevsim sebzesi kereviz sofranızda olsun
Kereviz özellikle akciğer kanserinde koruyucu bir rol oynayan önemli bir besindir. Kanserojen pek çok maddenin oluşmasında negatif etki yaratan kereviz, sebze yemeği şeklinde pişmiş ya da salatalar da çiğ olarak tüketildiğinde akciğerleri temizler. Akciğerlerde oluşabilecek olan hastalıklara ve nitrozaminlere karşı koruyucu etki sağlar. Kereviz, mevsiminde haftada 2-3 defa tüketilebilir.
 

Dreams@t.

Co Admin
Yetkili üye
Akciğeri temizleyen besinler neler? Akciğere hangi besinler iyi geliyor?

Sigara-tütün kullanımı, yoğun trafiğe bağlı egzoz dumanı, hava kirliliği ve endistriyel atıklar. Birçok toksin madde farkında olarak ya da olmayarak ciğerlerimize nüfuz ediyor. Toksin maddeler zamanla ciğerlerde birikerek çeşitli akciğer sorunlarına, tedavi edilmezse akciğer kanserine kadar neden olabiliyor. Ciğerlerimizi toksinlerden korumanın birinci yolu eğer sigara ve tütün kullanımı varsa bırakmak, sigara ve tütün kullanımı dışındaki sebeplere bağlı toksin birikimi varsa bunu önlemenin yolu ise besinlerden geçiyor.Akciğerlerimizi toksinlerden arındırmak, detoks ve antioksidan etki yaratmak için doğanın bize sunduğu besinleri sofralarımızdan eksik etmemek gerekir. Aslında doğru beslenme ve besinler her çeşit hastalıktan korunmanın temelini oluşturur. Akciğerlerimizi korumak için gerekli besinleri sizler için derledik.

Zencefil, Zerdeçal

Anti-enflamatuar (iltihap karşıtı) etki gösteren bu baharatlar toksinleri solunum sisteminden uzaklaştırmaya ve ciğerlerin temizlenmesine yardımcı olur.
Sarımsak


Doğal bir antibiyotik olan sarımsak akciğerlerin tam kapasite ile çalışmasını sağlar ve içeriğindeki pek çok antioksidan madde sayesinde akciğer kanserine karşı koruyucu etki gösterir.

Kekik

İçerdiği eterli uçucu yağlar, göğüs tıkanıklığına karşı etkilidir. Öksürük ve üst solunum yolları iltahıbına karşıdır, antibakteriyel özelliği sayesinde bakteri oluşumunu önler.

Siyah havuç

Öksürüğe iyi gelerek balgam söktürücü rol oynar. İçerisindeki vitamin- mineraller sayesinde güçlü antioksidanlardandır ve akciğer kanseri riskini azaltır.

Keçiboynuzu

Toksinlerden arınmada detoks etki sağlar.

Üzüm çekirdeği

İçeriğindeki resveratrol maddesi serbest radikallerle savaşarak ciğerleri korur. Özellikle kanser karşıtı olarak görev alır. Üzüm, çekirdeğini çiğneyerek tüketilmelidir.

Kereviz

Kansorejen maddelerin oluşmasına, akciğerlerde oluşabilecek hastalıklara ve nitrozaminlere karşı koruyucu etki sağlar. Özellikle akciğer kanserine karşı koruyucu etki sağlar.
 

Dreams@t.

Co Admin
Yetkili üye

Peki akciğer detoksu nedir, nasıl uygulanır?

Karbondioksiti vücuttan atan önemli bir solunum yolu olan akciğer, kirli havadan, sigara kullanımından ve çevresel faktörlerden dolayı sağlığını zamanla kaybedebiliyor ve temizlenmeye ihtiyaç duyuyor. Akciğer detoksu ise, akciğerin fonksiyonlarını devam ettirebilmesi için uygulanan, oldukça pratik bir detoks yöntemidir. Daha rahat nefes alabilmenizi sağlayan akciğer detoksu, hayat kalitenizi artırırken, cildinize de olumlu etkiler sağlar. Doğru nefes alabilmek, uyku kalitenizi artırarak sabahları çok daha dinlenmiş uyanmanızı sağladığı için, günlük yaşantınızda kendinizi çok daha enerjik ve sağlıklı hissedersiniz. Akciğer detoksunu pek çok farklı yöntemle kolayca uygulayabilirsiniz.


Akciğer detoksunun faydaları

Akciğerleriniz için düzenli olarak detoks yapmak;

 • Akciğerlerin ve solunum yollarının temizlenmesine,
 • Vücuttaki toksin oranının azalmasına,
 • Sindirim sisteminin daha verimli çalışmasına,
 • Mukoza zarının temizlenmesine,
 • Solunum sisteminin onarılmasına,
 • Sinir sisteminin rahatlamasına,
 • Organlara ve hücrelere giden oksijen oranının artmasına,
 • Kan basıncının düzenlenmesine,
 • Bağışıklık sisteminin soğuk algınlığı ve alerjilere karşı güçlenmesine yardımcı olur.
Fotoğraf: Mark J. TerrillAkciğer egzersizleri
Akciğerlerimiz sürekli çalışan organlar olmasına rağmen, çoğu zaman tam kapasiteyle çalışmaları mümkün olmuyor. Yüzeysel nefes alışverişi ve akciğer egzersizlerinin ihmal edilmesi, bu durumu güçleştiriyor.

Akciğerleri güçlendirmek ve temizleyebilmek için, egzersiz yapmak oldukça önemli. Çünkü spor yapmak, düzenli nefes alışverişini sağlamanın ve akciğerleri geliştirecek derin nefesler almanın en etkili yolu. Akciğerlerinizin kapasitesini geliştirmek ve tam kapasiteyle çalışmalarını sağlamak için;

 • Kardiyo egzersizleri ,
 • Yüzme,
 • Yürüyüş,
 • Yoga,
 • Nefes egzersizleri,
 • Vücudun üst bölgesini esnetme egzersizleri yapabilirsiniz.
Akciğer temizleme diyeti
Akciğerlerinizi toksinlerden temizleyebilmek için dikkat etmeniz gereken önemli noktalardan biri de beslenme alışkanlıklarınız. Aşağıdaki listede bulunan maddelerin bir kısmı, toksinlerin vücudunuzdan direk uzaklaşmasını sağlarken, diğer kısmı da ciğerlerinizin onarımını sağlayarak güçlenmelerine yardımcı olacaktır.

 • Bol bol sıvı tüketin: Akciğerlerinizi temizleyebilmek için, sıvı tüketiminizi arttırın. Su, organlarınızın kendilerini yenilemelerine yardımcı olacaktır.

 • Mukus oluşumuna neden olan yiyeceklerden kaçının: Mukus tabakası, vücuda zarar verecek maddelerin soluk borusuna yapışmasına neden olarak, akciğerlere ulaşmasına neden olur. Süt ve süt ürünleri, mukus üretimini arttırdığından, bu süreçte kaçınmanız gereken gıdalardır.

 • Mukus salgısını azaltan besinler tüketin: Soğan, sarımsak, zencefil ve biber tüketimi, vücuttaki mukus üretimini yavaşlatır.

 • Antioksidanlardan yardım alın: Yeşil çay gibi yüksek antioksidan içeren besinleri tüketmeye özen gösterin. Toksinlerle savaşarak ciğerlerinizi güçlendirecek, A, C, E vitaminleri ve selenyum bakımından zengin besinler tüketin.


Akciğeri Temizlemek İçin Öneriler

Akciğer temizleme menüsü

Akciğerlerinizi temizlemek için, aşağıdaki diyeti düzenli aralıklarla ve 3-7 gün süreyle uygulayabilirsiniz.

 • Bir kasede 3-4 diş sarımsak ve bir dilim soğanı ezin. 3 yemek kaşığı bal ekleyin. 24 saat beklettikten sonra, soğan ve sarımsakları karışımdan çıkarın. Kalan karışımı günde 3 kez bir kaşık tüketin.

 • Uyanınca: İki adet limonun suyunu sıkarak bir yemek kaşığı akçaağaç şerbetiyle karıştırın ve için.

 • Kahvaltıda: Greyfurt, ananas ya da elma suyu için. Mümkünse organik meyve sularını tercih edin.

 • Ara öğün: Bir bardak havuç suyu için.

 • Öğlen yemeği: Bir bardak sebze suyu tüketin.

 • Ara öğün: Yeşil sebze karışımı suyu tüketin.

 • Akşam yemeği: Bir bardak elma ya da ananas suyu için
 • .
 • Yatmadan önce: Bir bardak sıcak sebze çorbası için.
Detoks sürenizi tamamladığınız gece akşam yemeği olarak hafif bir salata tüketin. Sürecin sonunda sindirimi kolay yiyeceklerle beslenmeye özen gösterin.
 

Çevrimiçi üyeler

Sohbet kullanıcıları

Çevrimiçi istatistikler

Çevrimiçi üyeler
3
Çevrimiçi ziyaretçiler
67
Toplam ziyaretçiler
70

Forum istatistikleri

Konular
15,939
Mesajlar
130,759
Üyeler
1,785
Son üye
calciom

Forumu ziyaret eden üyeler [24Saat]

 1. 6 Haziran 2020, 6:02 AM

  ozgur4386

 2. 6 Haziran 2020, 5:53 AM

  benim

 3. 6 Haziran 2020, 5:36 AM

  RamSeS>>2

 4. 6 Haziran 2020, 5:30 AM

  Memo®ist

 5. 6 Haziran 2020, 5:21 AM

  ginasmall

 6. 6 Haziran 2020, 4:54 AM

  nyakec

 7. 6 Haziran 2020, 4:27 AM

  juventinos68

 8. 6 Haziran 2020, 3:58 AM

  ivancha

 9. 6 Haziran 2020, 2:38 AM

  Birali

 10. 6 Haziran 2020, 2:33 AM

  floryn2005p

 11. 6 Haziran 2020, 1:58 AM

  ali2020

 12. 6 Haziran 2020, 1:42 AM

  VmaxMuRaT

 13. 6 Haziran 2020, 1:32 AM

  aaxiaoyu

 14. 6 Haziran 2020, 12:58 AM

  error

 15. 6 Haziran 2020, 12:38 AM

  calciom

 16. 6 Haziran 2020, 12:38 AM

  kenoo52

 17. 6 Haziran 2020, 12:11 AM

  hüseyin22

 18. 6 Haziran 2020, 12:05 AM

  hichem240

 19. 5 Haziran 2020, 11:25 PM

  Ali_70

 20. 5 Haziran 2020, 11:09 PM

  oko

 21. 5 Haziran 2020, 10:56 PM

  Aligama

 22. 5 Haziran 2020, 10:38 PM

  cafi

 23. 5 Haziran 2020, 10:36 PM

  Mehmetkarahanlı

 24. 5 Haziran 2020, 10:27 PM

  Dreams@t.

 25. 5 Haziran 2020, 10:20 PM

  TatanKa>>2

 26. 5 Haziran 2020, 10:19 PM

  serif70

 27. 5 Haziran 2020, 10:11 PM

  gigablue55

 28. 5 Haziran 2020, 10:07 PM

  LooD_m@x.

 29. 5 Haziran 2020, 10:00 PM

  DreAmLoweR

 30. 5 Haziran 2020, 9:58 PM

  Sami Ertaga

 31. 5 Haziran 2020, 9:55 PM

  HypeR m@x

 32. 5 Haziran 2020, 9:51 PM

  JoN@iD

 33. 5 Haziran 2020, 9:49 PM

  hazan

 34. 5 Haziran 2020, 9:44 PM

  CoSmicMax

 35. 5 Haziran 2020, 9:44 PM

  Dmx

 36. 5 Haziran 2020, 9:37 PM

  DemBaBa

 37. 5 Haziran 2020, 9:30 PM

  federal

 38. 5 Haziran 2020, 9:12 PM

  rasim

 39. 5 Haziran 2020, 9:12 PM

  FikretBjk1982

 40. 5 Haziran 2020, 9:10 PM

  Max1907

 41. 5 Haziran 2020, 9:10 PM

  yakyak

 42. 5 Haziran 2020, 9:05 PM

  uyducu2010

 43. 5 Haziran 2020, 9:05 PM

  nikotina

 44. 5 Haziran 2020, 8:59 PM

  ahrend

 45. 5 Haziran 2020, 8:46 PM

  powerciSCo

 46. 5 Haziran 2020, 8:45 PM

  mohamedrezk

 47. 5 Haziran 2020, 8:36 PM

  macmac

 48. 5 Haziran 2020, 8:31 PM

  sendeross

 49. 5 Haziran 2020, 8:26 PM

  click101

 50. 5 Haziran 2020, 8:19 PM

  hoca1

En çok sohbet edenler

Top