Yeni mesajlar Yeni konular En çok mesaj En çok tepki En çok görüntülenen

En çok mesaj

❖❖İOS/OS/MAC❖❖ [*İOS/App] İOS+Beta 13 Version sürümleri

Mehmetkarahanlı

Administrative
Yetkili üye
Administratör

Apple, geleneksel geliştirici konferansı WWDC'de beklenen mobil işletim sistemi lansmanını gerçekleştirdi. Teknoloji devinin en büyük sürprizi ise, iOS platformunun tablet bilgisayar kısmını iPadOS olarak ayırması oldu. Son güncellemeye kıyasla geniş çaplı sayılamayacak belli başlı yenilikleri bünyesinde barındıran iOS 13, sonbaharda cihaz sahipleriyle buluşacak. Yeni yazılım güncelleştirmesinin öne çıkan özelliklerinden bazıları şöyle:Karanlık Mod

iOS kullanıcılarının yıllardır özlemini duyduğu karanlık tema/mod fonksiyonu nihayet bu seneki sürümle kullanıma sunulacak. OLED ekranlı iPhone'lerin çoğalmasıyla karanlık temanın sağlayacağı enerji tasarrufundan istifade etmek isteyen Apple, bu modu yalnızca arayüz ve çekirdek servislere değil, üçüncü parti uygulamalara da entegre etmek için çalışmada bulunacak.


Apple Haritalar uygulamasına Street View dopingi

Her büyük iOS güncellemesinde olduğu gibi iOS 13'te de ciddi değişiklikler geçirecek olan Apple Haritalar servisi, tekrar yenilenen arayüzü dışında Street View tarzında hazırlanmış "Look Around" üç boyutlu konum izleme özelliği de kazanacak. Steet View'den çok daha detaylı ve pürüzsüz bir deneyim vaat eden Apple Haritalar, firmanın LiDAR teknolojisi kullanarak haritalama yaptığı ABD'nin büyük bölümünü 2019 sonuna kadar kapsamış olacak. ABD dışında bazı Avrupa şehirleri de bu detaylı görünüm özelliklerinden nasibini alacak.


iPadOS

Pro model iPad çözümleriyle birlikte kendine has arayüz özellikleri artmaya başlayan Apple tabletler, iOS 13'ten sonra kendi işletim sistemi üzerinden güncellenmeye başlayacak. SD kart, USB bellek bağlama desteği, yeni çoklu görev kısayolları, ana ekranda widget desteği ve masaüstü deneyimine çok daha yakın şartlarda özelleştirilmiş Safari internet tarayıcısının eşlik edeceği iPadOS, tabletlerin dizüstü bilgisayarlarla kıyaslandığında eksik kalan fonksiyonlarını giderme hedefiyle geliştirilecek.
Yeni uygulama paketleme standardı ile daha hızlı uygulamalar

Uygulama paketleme standardını yenileyen Apple, bundan sonraki App Store içeriklerinin %50 daha az yer kaplayacağını, uygulama güncellemelerinin yüzde 60 küçüleceğini ve uygulamaların iki kata kadar daha hızlı açılacağını iddia ediyor. Bunların tümünü paketleme standardını değiştirerek elde ettiğini ileri süren teknoloji devi, iOS 13'ün eski cihazlar için hız anlamında gerçek manada bir güncelleme olacağını taahhüt ediyor.
FaceID ile ekran kilidi açma süresi yüzde 30 kısalacak, Siri'nin sesi daha az robotsu yeni bir sesle yenilenecek, Siri kısayolları için ayrı bir uygulama oluşturulacak, videoların renk dengeleme, görüntüyü çevirme gibi temel düzenleme işlemleri çekirdek uygulama üzerinden yapılabilecek ve Swype Keyboard tarzı hızlı yazma özelliği varsayılan iOS klavyesine entegre edilecek.
İlk geliştirici betası dağıtılmaya başlayan iOS 13, temmuzda genel beta programı kapsamında tüm cihaz sahipleri tarafından test ediebilecek. Nihai sürümün yayımlanması ise eylül sonunu bulacak.
 

Mehmetkarahanlı

Administrative
Yetkili üye
Administratör

Geçen hafta WWDC 2019 geliştirici konferansının açılış konuşmasında tanıtılan iOS 13, platformun son yıllardaki en kayda değer güncellemesi oldu. iOS ekosistemini telefon ve tablet olmak üzere iki farklı yazılım sistemine ayıracak olan güncelleme, bununla birlikte OLED ekranda ciddi enerji tasarrufu sağlayacak karanlık temayı beraberinde getirecek. Ancak ne yazık ki geçen sene iOS 12'ye yükseltilen tüm cihazlar iOS 13'e geçiş yapamayacak.

Geliştirdiği yeni uygulama paketleme standardı sayesinde App Store uygulamalarının boyutunu ciddi oranda azaltıp çalışma hızını ikiye katlayan Apple, tüm bu iyileştirmeleri sunacağı iOS 13 güncellemesini iPhone 5s, iPhone 6 ve 6 Plus modellerinden mahrum bırakacak. iOS 13'e yükseltilebilecek tüm cihazların listesi şöyle:

- iPhone SE
- iPhone 6s, 6s Plus
- iPhone 7, 7 Plus
- iPhone 8, 8 Plus
- iPhone X
- iPhone XR
- iPhone XS, XS Max
- iPod Touch 7

Yeni iPadOS 13'e geçiş yapamayacak olan iPad mini 2, mini 3 ve birinci nesil iPad Air, iOS 12 ile yazılım desteğinin sonuna gelişmiş olacak. iPadOS'un desteklediği tabletlerin modelleri ise şunlar:

- iPad Air 2
- iPad Air 3
- iPad mini 4
- iPad mini 5
- iPad 5
- iPad 6
- iPad Pro 9.7
- iPad Pro 10.5
- iPad Pro 11
- iPad Pro 12.9

iOS 13 ve iPadOS 13 güncellemelerinin eylül sonunda resmen dağıtılmaya başlaması bekleniyor. Yeni işletim sistemi, temmuzdan itibaren yukarıdaki cihazlardan birine sahip normal kullanıcıların test edebilmesi için genel beta programı kapsamına alınacak.
 

Mehmetkarahanlı

Administrative
Yetkili üye
Administratör
iPhone 11 serisi ile beraber iOS 13 güncellemesi yayınlandı. Peki, hangi iPhone modelleri iOS 13 alıyor ve iOS 13 ile hangi yeni özellikler geliyor?
iO3 uzun zaman Apple tarafında gördüğümüz en büyük güncellemelerden biri. Yeni işletim sistemi ile beraber bizleri iki büyük yenilik karşılıyor: Karanlık Mod ve Apple ile Giriş Yap. Bu iki büyük yeniliğin dışında, Hatırlatıcı, Haritalar ve daha birçok Apple uygulamasında yenilikler yapıldığını görüyoruz.

İncelememize başlamadan önce hangi cihazlarda iOS 13 kullanılabiliyor isterseniz bir hatırlayalım:
– Telefonlar için iPhone 6s ve sonrasında çıkan tüm telefonlara bu işletim sistemi yüklenebiliyor. Eğer iPhone 11, iPhone 11 Pro veya iPhone 11 Pro Max cihazlarından birini alırsanız da bu kez telefon iOS 13 ile kutudan çıkıyor.
– Geçtiğimiz aylarda satışa sunulan iPod Touch 2019’a da iOS 13 yükleyebiliyorsunuz.
– iPhone 5s, iPhone 6 ve iPhone 6 Plus gibi ülkemizde halen çok sayıla kullanıcı olan telefonlara ise destek sona ermiş durumda.
O zaman vakit kaybetmeden Karanlık Mod ile incelememize başlayım.
iOS 13 Özellikleri – Karanlık Mod Nedir? Nasıl Kullanılır?
Günümüzde pek çok işletim sisteminde kullanıcılara karanlık tema versiyonları sunuluyor. Karanlık tema özellikle ışığın az olduğu ortamlarda gözlerimizi korurken, OLED ekranlarda batarya performansına da önemli ölçüde katkıda bulunuyor. Ayrıca şunu da ekleyelim; karanlık tema kesinlikle çok daha karizmatik görünüyor.

Apple tarafında daha önce işletim sistemindeki tüm renkleri akıllı bir şekilde ters çeviren bir ayar mevcuttu. Ama yeni karanlık mod desteğiyle beraber, siyah artık Apple’ın yeni işletim sistemi yüzü olmuş durumda.
Karanlık mod iPhone’larda kapsamlı bir şekilde ama son derece basit bir şekilde kullanılıyor. Burada isterseniz MacOS Mojave’de olduğu gibi dinamik seçim yapabilir veya kalıcı olarak karanlık modu seçenebilirsiniz. Dinamik şekilde seçtiğinizde telefonunuz gün batımında otomatik bir şekilde karanlık moda geçiyor.
Karanlık Mod’un bir başka önemli özelliği ise telefonunuzdaki diğer uygulamalarla uyumlu çalışabilmesi. Apple’ın Bul, Podcast, Notlar, Haritalar ve diğer tüm uygulamaları Karanlık Mod ile uyumlu. Ayrıca Twitter gibi karanlık mod desteği bulunan uygulamalar da karanlık mode geçtiğiniz zaman otomatik bir şekilde karanlık modda çalışıyor. Android’de karanlık mod desteği bulunmasına rağmen bu tarzda bir senkronizasyon şimdilik mümkün değil.
iOS 13 Özellikleri – Apple ile Giriş Yap
Appe’ın gizlilik tarafında bugüne kadar yaptığı en büyük yeniliklerden biri Apple ile Giriş yap seçeneği oldu. Artık uygulamalar ve web sitelerinde Apple ile Giriş Yap seçeneğini seçerek, kişisel bilgilerinizi paylaşmadan üye olabilirsiniz. Bu sayede her siteye Apple kimliğiniz ile girebiliyorsunuz. Sistem Touch ID veya Face ID kullanarak işliyor. İlk olarak Adınızı seçiyorsunuz sonrasında ise, mail adresinizi paylaşıp paylaşmayacağınıza karar veriyorsunuz.

Eğer mail adresinizi gizlemeye karar verirseniz Apple sizin için özel bir mail adresi oluşturuyor ve bu site ve uygulamalar sizin asıl iletişim bilgilerinizi asla bilemiyorlar.
iOS 13 Özellikleri – Fotoğraflar
Apple’ın uzun zamandır el atmasını beklediğimiz alanlardan biri de Fotoğraflar uygulamasıydı. Her ne kadar iCloud desteğiyle beraber tüm cihazlarınızda senkronize bir deneyim yaşıyor olsanız da, telefon üzerindeki uygulamanın biraz karışık yapıda olması sorun oluşturuyordu.
Yeni Fotoğraflar uygulaması için yapılabilecek en doğru tanım son derece eğlenceli olması. Arama araçları geliştirilmiş, albümler arası gezinirken artık çok daha rahatsınız ve arayüz sadeleşmiş. Bu üç özellik bir araya geldiğinde ilk defa tertemiz bir deneyim ortaya çıkmış.

fotoğraf ve videolarınız artık Gün, ay ve yıl olarak gruplanıyor. Böylece seçtiğiniz aralıklardaki anılarınız kolayca görüntüleyebiliyorsunuz. Arayüz de iyileştirildiği için zaman tüneli tadında bir görünüm elde ediyorsunuz. Üstelik bu albümlerde çektiğiniz video ve Live fotolar hareketli bir şekilde görüntüleniyor. Apple’ın telefonlarında kullanılan Neural Engine sayesinde de çektiğiniz benzer fotoğraflar arasında en iyi görünen seçiliyor ve öne çıkarılıyor.
Ayrıca fotoğrafları ve videoları çektiğiniz konum bilgileri de ayrı bir gruplandırmaya alınıyor. Eğer gezi sırasında aynı bölgede birçok fotoğraf çektiyseniz hepsini bir arada görebiliyorsunuz.
Son olarak fotoğraf ve video düzenleme araçları da geliştirilmiş durumda. Artık bu bölümlerde çok daha fazla seçeneğe sahipsiniz. Ama fotoğraf düzenleme bölümü asıl olarak iPhone 11 serisiyle beraber farklı yeteneklere kavuşuyor. Bu yeni özelliklerden ileride yayınlayacağımız iPhone 11 incelemelerimizde detaylı bir şekilde bahsedeceğiz.
iOS 13 Özellikleri – Anımsatıcılar
Anımsatıcılar uygulaması da yine baştan aşağıya yenilenen uygulamalar arasında yer alıyor. Anımsatıcıların yeni hali son derece şık olmasına rağmen, kullanımı daha kolay olabilirmiş. Siri entegrasyonuyla beraber artık yeni programlar oluşturabilir ve bu listeleri planlayabilirsiniz. Burada güzel özelliklerden biri anımsatıcı üzerine web sitesi linki veya fotoğraf ekleyebilmeniz. Böylece daha net planlar oluşturabilirsiniz.
Anımsatıcılar uygulamasında en güzel özellik ise artık Mesajlar uygulaması ile entegre çalışması olmuş. Anımsatıcınız içerisine artık insanları etiketleyebiliyorsunuz. Böylece bu kişilerle mesajlar uygulaması üzerinde etkileşime geçtiğinizde size bildirim geliyor.
iOS 13 Diğer Özellikler
– iPhone’larda bulunan 3D Touch artık farklı bir şekilde kullanılıyor. Telefonunuzda bu destek olmasa bile, uygulama simgeleri üzerinde uzun basılı tutmanız halinde ek seçenekler açılıyor. Burada desteklenen uygulamalarda hızlı aksiyonlar alabiliyorsunuz. Eğer daha da uzun süre basılı tutarsanız bu kez uygulamaların konumlarını değiştirebiliyor veya onları silebiliyorsunuz.

– iPhone’u Bul ve Arkadaşımı Bul uygulamaları artık tek bir uygulamaya dönüşmüş durumda.
– Apple klavyesinde artık kaydırarak yazmak mümkün ama ne yazık ki bu özellik şimdilik Türkçe klavyede sunulmuyor.
– İki çift AirPods artık tek bir iPhone’a eşlenebiliyor ve iki kişi aynı içeriği izleyip, dinleyebiliyor.
– Memojiler üzerinden kendi çıkartma paketlerinizi oluşturabilir bu çıkartmaları Mesajlar ve WhatsApp gibi uygulamalarda kullanabilirsiniz.
– Fare, ahtapot ve inek olmak üzere 3 yeni Animoji karakteri eklendi
– Uygulamalar iOS 13’te iki kata kadar daha hızlı açılırken, çok daha az alan kaplıyor. Bu özelliğin gelmesinin en büyük sebebi, yeni Apple servisleriyle beraber artık telefonunuza çok daha fazla uygulama indirebilecek olmanız.
– Artık mobil veri üzerinden uygulama indirirken herhangi bir kotaya takılmıyorsunuz.
– Düşük veri modu ise mobil ağda veya kotalı bir Wi-Fi ağında internet etkinliğinizi verimli bir şekilde yönetmenize yardımcı oluyor. Fotoğraflar uygulaması iCloud eşzamanlamasını durduruyor. App Store’da gezinirken videolar oynatılmıyor. Neredeyse tüm Apple uygulamaları bu düşük veri moduna uyum sağlıyor.
– Harici SSD ve sabit disklere Dosyalar klasörü üzerinden erişebiliyor ve veri aktarımı yapabiliyorsunuz. Ayrıca Safari üzerinden yaptığınız indirmeler İndirilenler klasörüne kayıt ediliyor. Dosyalar üzerinde artık mail’e eklemek için dosyalarını sıkıştırabiliyorsunuz.
– Belge düzenlerken adres, telefon gibi kopyalamak istediğiniz şeyler çift dokunma ile kolayca seçiliyor. Üç parmak ile kıstırma hareketi kopyalama, üç parmak ile bırakma hareketi ise yapıştırma işlemi yapmanıza yarıyor.
– Apple Arcade için PlayStation Dualshock 4 ve Bluetooth özellikli Xbox oyun kumandanızı telefonunuza bağlayabiliyorsunuz.
– Şimdi iPhone’unuzun tam şarjlı olarak geçirdiği süreyi azaltan ve böylece pilinizin eskime hızını düşüren bir seçenek var. iPhone, aygıt içi yapay öğrenme teknolojisinden yararlanarak gündelik şarj rutininizi zamanla tanıyor. Şarjınız yüzde 80’in üzerine çıktığında, şarjı tamamlamak için telefonunuzu tekrardan kullanacağınız zamanı bekliyor.
– Artık Denetim menüsü üzerinde tüm ayarlara hızlıca erişebiliyorsunuz.
– Ses açma kapama için ve uzun belge veya web sayfalarında dolaşmak için artık kaydırma işlemi yapmanız yeterli.
 

Mehmetkarahanlı

Administrative
Yetkili üye
Administratör

iOS işletim sisteminin yeni sürümü olacak olan iOS 13.3 için geri sayım başladı. Yeni büyük güncelleme olarak sunulacak olan iOS 13.3 sürümünün ne zaman yayınlanacağı ve özelliklerinin neler olacağı da ortaya çıkmış durumda. Daha önce serinin ne zaman yayınlanacağını belirtmiştik. Dilerseniz bu kez de özelliklerinden söz edelim.

iOS 13.3 Yenilikleri Neler Olacak?
Detaylı yeniliklere geçmeden öne şunu belirtelim ki iOS 13.3 işletim sistemi başta hataları düzenleyen bir işletim sistemi olacak. Bir yandan hatalar ve sorunlar düzenlenecek bir yandan da pil kısmında yaşanan sıkıntılar giderilecek. En azından Apple’ın iddiası bu yönde. Yenilikler ise şöyle olacak:

İletişim Kısıtlaması: Ekran süresi özelliğine gelecek olan bu yenilik, özellikler ebeveynlerin çocuklarının telefonunu kontrol etmesinde iş görecek. Söz konusu özelliği kullanarak anne babalar telefona kimlerin ulaşabileceğini kendi seçebilecek. Bunun dışında telefonun belli bir süre sonra erişilmesi de engellenebilecek. Mesela akşam 12’den sonra telefona arama ya da mesaj gelmemesine yönelik bir ayarlama yapılabilecek.

Safari Kimlik Doğrulama: İkinci yenilik ise Safari tarayıcıda karşımıza çıkacak. Safari artık FIDO2 web kimlik doğrulaması sistemine destek verecek. Kullanıcıların isteğine bu özellik USB, Lightning ve NFC üzerinden çalışabilecek.Bazı Ülkelere eSIM Desteği Gelecek: Yeni güncelleme sonrasında bazı ülkelerde de eSIM özelliğini kullanmak mümkün olacak. Tayland için eSIM özelliğinin kullanıma gireceği ise paylaşılan ilk bilgi oldu.

Memoji düzenlemesi: Yeni sürümle beraber isteyen kullanıcıların memojileri klavyelerinden kaldırmaları mümkün olacak.

iOS 13.3 yenilikleri genel olarak bu şekilde olacak. Yeniliklerinin dışında dediğimiz gibi düzenlemeleriyle de dikkat çekecek olan güncellemenin bu hafta içerisinde yayınlanması beklenmekte.
 

Mehmetkarahanlı

Administrative
Yetkili üye
Administratör

Apple’ın yeni beta sürümleri için yayın yapılmaya başladı. Geçtiğimiz hafta iOS 13.4 Beta 3 sürümü kullanıma sunulmuştu. İlk olarak geliştiriciler için sunulan yeni betanın hemen sonrasında tüm kullanıcılar için kullanıma alındığını gördük.iOS 13.4 Beta 4 sürümü de aradan geçen bir haftalık bir süre sonra kullanıma girmiş oldu. Yeni beta sürümünün kullanıma girmesinin ardından bu sürümde nasıl değişiklikler olacağı konusunda da bilgiler ortaya çıktı.

iOS 13.4 Beta 4 Kullanımda
Yeni sürümle beraber çok önemli bir değişiklik sunulmuyor. Yeni sürümün genel olarak hata iyileştirmeleri üzerine odaklandığını görüyoruz. Eski beta sürümü kullanıcıları için bu seride 160 MB gibi bir dosya boyutu var.Söz konusu sürümle beraber ilk olarak yeni memojilerin dikkat çektiğini görüyoruz. Yeni karakterlerin geldiğini gördüğümüz sürümde mail için buton düzenlemeleri de dikkat çekmekte. Yanıtlama ve mail silme butonlarının tam olarak birbirlerinden ayrıldığı görülüyor. Silme seçeneği en sola taşınmış yanıtlama seçeneği ise en sağa yerleştirilmiş durumda. Bu konuda önemli bir değişiklik yok. Zaten iOS 13.4 Beta 3 sürümünde de benzeri bir düzenleme yapılmıştı.

iCloud Drive klasör paylaşımı özelliğinin de öne çıktığı yeni beta sürümünün NFC desteği konusunda da öne çıktığını ekleyelim. NFC desteğine sahip olan araçlar için iPhone ve Apple Watch akıllı saatleri araba anahtarı olarak kullanılabilecek. Yeni betada da bu yönde bir düzenleme olduğunu görüyoruz.
 

Çevrimiçi üyeler

Sohbet kullanıcıları

Çevrimiçi istatistikler

Çevrimiçi üyeler
3
Çevrimiçi ziyaretçiler
75
Toplam ziyaretçiler
78

Forum istatistikleri

Konular
16,181
Mesajlar
137,965
Üyeler
1,961
Son üye
*özer52*

Forumu ziyaret eden üyeler [24Saat]

 1. 4 Temmuz 2020, 1:11 PM

  pino

 2. 4 Temmuz 2020, 1:05 PM

  Dreams@t.

 3. 4 Temmuz 2020, 1:20 PM

  boss01

 4. 4 Temmuz 2020, 12:44 PM

  DreAm_M@x

 5. 4 Temmuz 2020, 12:36 PM

  powerciSCo

 6. 4 Temmuz 2020, 12:35 PM

  oko

 7. 4 Temmuz 2020, 12:34 PM

  star2

 8. 4 Temmuz 2020, 12:33 PM

  sero58

 9. 4 Temmuz 2020, 12:27 PM

  tufan2010

 10. 4 Temmuz 2020, 12:25 PM

  Manager

 11. 4 Temmuz 2020, 12:23 PM

  macmac

 12. 4 Temmuz 2020, 12:20 PM

  Ersin27

 13. 4 Temmuz 2020, 12:19 PM

  KaYaCaN*

 14. 4 Temmuz 2020, 12:13 PM

  Spartacus1971

 15. 4 Temmuz 2020, 12:11 PM

  goblin

 16. 4 Temmuz 2020, 12:02 PM

  Hum@xel.

 17. 4 Temmuz 2020, 11:58 AM

  uyducu2010

 18. 4 Temmuz 2020, 11:50 AM

  cafi

 19. 4 Temmuz 2020, 11:42 AM

  *özer52*

 20. 4 Temmuz 2020, 11:24 AM

  enigma>>46

 21. 4 Temmuz 2020, 11:21 AM

  Mehmetkarahanlı

 22. 4 Temmuz 2020, 11:20 AM

  taifen

 23. 4 Temmuz 2020, 11:19 AM

  bulentster

 24. 4 Temmuz 2020, 11:12 AM

  UnTouchuD

 25. 4 Temmuz 2020, 11:11 AM

  fbafbsfbi58

 26. 4 Temmuz 2020, 11:07 AM

  gunal

 27. 4 Temmuz 2020, 10:59 AM

  Hbey65

 28. 4 Temmuz 2020, 10:57 AM

  tnko321

 29. 4 Temmuz 2020, 10:52 AM

  viliev

 30. 4 Temmuz 2020, 10:40 AM

  RamSeS>>2

 31. 4 Temmuz 2020, 10:38 AM

  orhan21

 32. 4 Temmuz 2020, 10:36 AM

  celtikli35

 33. 4 Temmuz 2020, 10:29 AM

  Birali

 34. 4 Temmuz 2020, 10:17 AM

  AsBot

 35. 4 Temmuz 2020, 10:06 AM

  67sefa

 36. 4 Temmuz 2020, 10:01 AM

  gigablue55

 37. 4 Temmuz 2020, 9:57 AM

  cagribey42

 38. 4 Temmuz 2020, 9:52 AM

  musber_53

 39. 4 Temmuz 2020, 9:25 AM

  Obelix12

 40. 4 Temmuz 2020, 9:16 AM

  ryuji

 41. 4 Temmuz 2020, 9:15 AM

  Tuncer

 42. 4 Temmuz 2020, 9:15 AM

  ginasmall

 43. 4 Temmuz 2020, 9:08 AM

  Aligama

 44. 4 Temmuz 2020, 8:57 AM

  eerol

 45. 4 Temmuz 2020, 8:41 AM

  Thx_shamann

 46. 4 Temmuz 2020, 8:39 AM

  TeoMaN

 47. 4 Temmuz 2020, 7:36 AM

  Krzychu

 48. 4 Temmuz 2020, 7:32 AM

  aaxiaoyu

 49. 4 Temmuz 2020, 7:25 AM

  DemBaBa

 50. 4 Temmuz 2020, 7:23 AM

  MaDMax_01

En çok sohbet edenler

Top